Ochrana_verejneho_zdravi

10.10 Výkon činností epidemiologicky závažných

10.10 Výkon činností epidemiologicky závažných
 
 
Předpoklady pro výkon činností epidemiologicky závažných
Za činnosti epidemiologicky závažné se považují:
- provozování stravovacích služeb, výroba potravin, uvádění potravin do oběhu
- výroba kosmetických prostředků
- provozování úpraven vod a vodovodů
- provozování holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry
- kosmetických, masérských, regeneračních nebo rekondičních služeb
- provozování živnosti, při níž je porušována integrita kůže a provozování živnosti, ve které se používají k péči o tělo speciální přístroje (například solária, myostimulátory).
 
Fyzické osoby vykonávající činnosti epidemiologicky závažné musí mít zdravotní průkaz a znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví.
Zdravotní průkaz před zahájením činnosti epidemiologicky závažné vydává registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktický lékař pro děti a dorost nebo poskytovatel pracovnělékařských služeb. Vydání zdravotního průkazu nenahrazuje vstupní lékařskou preventivní prohlídku.
Rozsah znalostí nutných k ochraně veřejného zdraví při výkonu činnosti epidemiologicky závažné upravuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 490/2000 Sb., o rozsahu znalostí a dalších podmínkách k získání odborné způsobilosti v některých oborech ochrany veřejného zdraví.
Tyto znalosti je u fyzické osoby vykonávající činnosti epidemiologicky závažné oprávněn při výkonu státního zdravotního dozoru prověřit příslušný orgán ochrany veřejného zdraví. Pokud podle rozhodnutí orgánu ochrany veřejného zdraví fyzická osoba znalosti nemá, nemůže vykonávat činnosti epidemiologicky závažné, a to do doby úspěšného složení zkoušky před komisí zřízenou příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví.
Příslušný orgán ochrany veřejného zdraví je povinen umožnit fyzické osobě vykonání zkoušky nejdéle do 15 kalendářních dnů ode dne, kdy mu byla žádost fyzické osoby o přezkoušení doručena. Složení komise a podmínky provedení zkoušky upravuje též výše citovaná vyhláška Ministerstva zdravotnictví.
 
Povinnosti fyzické osoby vykonávající činnosti epidemiologicky závažné
Fyzická osoba vykonávající činnosti epidemiologicky závažné je povinna:
- podrobit se v případech upravených prováděcím právním předpisem nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví lékařským prohlídkám a vyšetřením, která provede praktický lékař, který fyzickou osobu registruje
- informovat ošetřujícího lékaře o druhu a povaze své pracovní činnosti
- mít u sebe zdravotní průkaz a na vyzvání ho předložit orgánu ochrany veřejného zdraví
- uplatňovat při pracovní činnosti znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví
- dodržovat zásady osobní a provozní hygieny v rozsahu upraveném v prováděcím právním předpise.
 
Podmínky provozování činností epidemiologicky závažných
Osoba provozující činnosti epidemiologicky závažné je povinna dodržovat zásady provozní hygieny jakož i zásady osobní hygieny upravené vyhláškou č. 107/2001 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, pokud se sama účastní těchto výkonů.
Osoba provozující činnosti epidemiologicky závažné je povinna kontrolovat uplatňování znalostí a zásad osobní a provozní hygieny zaměstnanci a spolupracujícími rodinnými příslušníky a zajistit, aby výkonem činností epidemiologicky závažných nedošlo k ohrožení nebo poškození zdraví fyzických osob infekčním nebo jiným onemocněním.
K výkonu činností epidemiologicky závažných je osoba, která je provozuje, povinna používat jen vodu pitnou, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.
Kosmetické prostředky používané k výkonu činností epidemiologicky závažných musí odpovídat hygienickým a bezpečnostním požadavkům.
Osoba provozující holičství, kadeřnictví, manikúru, pedikúru, kosmetické, masérské, regenerační a rekondiční služby a služby, při nichž se používají speciální přístroje k péči o tělo, je povinna zabezpečit lékárničku první pomoci vybavenou podle charakteru poskytované služby a vypracovat provozní řád. V provozním řádu uvede podmínky činnosti, použití strojů, přístrojů a dalších zařízení, zásady prevence vzniku infekčních a jiných onemocnění, ke kterým by mohlo dojít nesprávně poskytnutou službou, včetně podmínek dezinfekce a sterilizace, zásady osobní hygieny zaměstnanců a ochrany zdraví spotřebitele, způsob zacházení s prádlem a očisty prostředí provozovny.
Provozní řád a každé jeho změny předloží osoba vykonávající činnosti epidemiologicky závažné ještě před jejich přijetím ke schválení příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví.
Schválený provozní řád vyvěsí při zahájení činnosti v provozovně. Provozní řád je osoba vykonávající činnost epidemiologicky závažnou povinna změnit vždy při změně podmínek pro výkon činností epidemiologicky závažných.
 
Ubytovací služby
Také osoba poskytující ubytování v ubytovacích zařízeních v rámci jí provozované hostinské živnosti a osoba provozující živnost ubytovací služby s výjimkou osob poskytujících ubytování v bytových domech, v rodinných domech a ve stavbách pro individuální rekreaci, jsou povinny vypracovat provozní řád. V provozním řádu uvedou podmínky činnosti, zásady prevence vzniku infekčních a jiných onemocnění, způsob zacházení s prádlem a způsob očisty prostředí ubytovacího zařízení. Provozní řád a jeho změny předloží před jejich přijetím ke schválení příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví. Provozní řád je osoba povinna změnit vždy při změně podmínek pro poskytování služby.
 
Zákaz výkonů
Osoba provozující kosmetické, masérské a regenerační služby, kadeřnictví, holičství, pedikúru, manikúru a službu, při které se používají speciální přístroje k péči o tělo, nesmí provádět výkony na nemocné kůži, manipulace s jizvami a mateřskými znaménky, výkony na sliznicích, oční spojivce a rohovce.
 
Provozní hygiena
Pro provozování stravovacích služeb, výrobu potravin a uvádění potravin do oběhu platí dle vyhlášky č. 107/2001 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, tyto zásady provozní hygieny:
- udržovat sanitární zařízení (šatny, umývárny, sprchy a záchody) a pomocná zařízení (zařízení k umývání pracovní obuvi, sušení pracovních oděvů, ohříváren, místnosti pro odpočinek, prostor pro poskytování první pomoci a prostory pro uskladnění úklidových prostředků) a jejich vybavení v čistotě a provozu schopném stavu
- skladovat produkty a potraviny, které nejsou určeny pro stravovací službu jen v samostatném a označeném chladicím nebo mrazicím zařízení, které je umístěno mimo prostor výroby, přípravy, skladování a oběhu potravin a produktů, například v kanceláři, místnosti pro odpočinek nebo šatně
- nepřechovávat předměty nesouvisející s výkonem pracovní činnosti v prostorách manipulace s potravinami a produkty
- nepřipustit vstup nepovolaných osob do prostor, kde se manipuluje s potravinami a produkty
- odkládat osobní věci, občanský oděv a obuv pouze v šatně nebo ve vyčleněném prostoru
- pro úklid používat jen mycí, čistící a dezinfekční prostředky, které jsou určeny pro potravinářství
- nekouřit v prostorách manipulace s potravinami a produkty a v prostorách, kde se myje nádobí
- skladovat čisticí prostředky a přípravky pro provádění běžné ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace v originálních obalech mimo prostory, kde se manipuluje s potravinami a produkty
- nepoužívat nádoby a obaly určené pro potraviny a produkty k úschově čisticích přípravků a přípravků pro provádění běžné ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace
 
Na infekčních odděleních zdravotnických zařízení a v dalších zařízeních, pokud to vyžaduje charakter jejich provozu, je vždy nutno před mytím dezinfikovat nádobí, náčiní a přepravní obaly.
 
Osobní hygiena
Při všech činnostech epidemiologicky závažných platí dle vyhláškou č. 107/2001 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, tyto zásady osobní hygieny:
- je nutné pečovat o tělesnou čistotu a před započetím vlastní práce, při přechodu z nečisté práce na čistou (například úklid, hrubá příprava), po použití záchodu, po manipulaci s odpady a při každém znečištění si umýt ruce v teplé vodě s použitím vhodného mycího, popřípadě dezinfekčního prostředku
- je nutné nosit čisté osobní ochranné prostředky odpovídající charakteru činnosti, zejména pracovní oděv, pracovní obuv a pokrývku hlavy při výrobě potravin a pokrmů, udržovat pracovní oděv v čistotě a vyměňovat ho podle potřeby i v průběhu směny
- při pracovní činnosti, která vyžaduje vysoký stupeň čistoty nebo při vyšším riziku kontaminace je naprosto nezbytné používat jednorázové ochranné rukavice a ústní roušku
- neopouštět provozovnu v průběhu pracovní doby v pracovním oděvu a v pracovní obuvi
- zdržet se vyloučit jakéhokoliv nehygienického chování (například kouření, úpravu vlasů a nehtů)
- pečovat o ruce, nehty na rukou mít ostříhané na krátko, čisté, bez lakování, na rukou nenosit ozdobné předměty
- ukládat použitý pracovní oděv, jakož i občanský oděv na místo k tomu vyčleněné a ukládat pracovní oděv a občanský oděv odděleně.
 
Pro výrobu kosmetických prostředků, holičství, kadeřnictví, pedikúru, manikúru, kosmetické služby, masérské služby, pro provozován živnosti, při níž je porušována integrita kůže, a živnosti, při které se používají k péči o tělo speciální přístroje (například solária, myostimulátory), platí tyto zásady provozní hygieny:
- zajistit pracovní plochy a inventář v takovém stavu, aby se daly snadno čistit a v případě potřeby dezinfikovat a udržovat je v takovém technickém stavu, aby nedošlo k ohrožení zdraví fyzických osob,
- označit a ukládat pomůcky a prostředky určené k hrubému úklidu odděleně od pomůcek na čištění pracovních ploch a zařízení
- ukládat odpad kontaminovaný biologickým materiálem odděleně od komunálního odpadu do krytých, pevnostěnných, nejlépe spalitelných nádob, bez další manipulace
- nevracet kryty na použité jednorázové jehly (nepřípustné)
- nepřechovávat předměty zaměstnanců, které nesouvisejí s výkonem práce, mimo vyhrazené místo
- zamezit vstupu nepovolaných osob a zvířat do zázemí provozovny s výjimkou vodícího psa nevidomé osoby a psa speciálně vycvičeného pro doprovod osoby s těžkým zdravotním postižením
- odkládat osobní věci, občanský oděv a obuv zaměstnanců pouze v šatně nebo ve vyhrazeném prostoru a ukládat pracovní oděv a občanský oděv odděleně.
- ukládat čisté prádlo odděleně od použitého prádla, použité prádlo skladovat samostatně, a to v nepropustných a uzavíratelných obalech, které musí být omyvatelné a dezinfikovatelné nebo na jedno použití a použité prádlo nesmí přijít do styku s čistým prádlem
- používat čisté prádlo nebo jednorázový materiál vždy pro každého zákazníka
- provádět úklid a čištění provozovny vždy po znečištění, nejméně však jednou denně, zpravidla na vlhko a po ukončení obsluhy každého zákazníka řádně očistit pracovní místo
- ukládat použité nástroje zvlášť od čistých
- ukládat směsný komunální odpad do kryté nádoby na odpadky, která se denně vyprazdňuje a dezinfikuje
- chránit oděv zákazníka během poskytované služby v provozovnách holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry a kosmetických služeb čistou rouškou
- při náhodné kontaminaci pokožky zaměstnance nebo zákazníka biologickým materiálem provést dezinfekci dezinfekčním přípravkem s virucidním účinkem
- používat čistá a dezinfikovaná umyvadla, vaničky nebo mísy k umývání pro každého zákazníka
- používat sterilní nástroje, kterými je porušována integrita kůže (například depilační jehly, skalpely) a používat čisté a dezinfikované ostatní nástroje k poskytnutí služby pro každého zákazníka, které se po použití po každém zákazníkovi vždy řádně mechanicky očistí, omyjí horkou vodou s přídavkem saponátu, dezinfikují a opláchnou pitnou vodou
- okamžitě překrýt plochy, předměty a nástroje kontaminované biologickým materiálem mulem nebo papírovou vatou namočenou v účinném dezinfekčním prostředku s virucidním účinkem a teprve po expozici místo očistit a provést úklid s použitím dezinfekčního prostředku
- při provádění dezinfekce nástrojů a plošné dezinfekce pravidelně dezinfekční prostředky s různými aktivními látkami obměňovat.
 
Pro výrobu kosmetických prostředků, holičství, kadeřnictví, pedikúru, manikúru, kosmetické služby, masérské služby, pro provozován živnosti, při níž je porušována integrita kůže, a živnosti, při které se používají k péči o tělo speciální přístroje (například solária, myostimulátory), platí tyto zásady osobní hygieny:
-  pečovat o tělesnou čistotu, mýt si ruce v tekoucí teplé vodě s použitím vhodného mycího (případně dezinfekčního) prostředku v umyvadle určeném pro mytí rukou personálu před a po každém poskytnutí služby, po použití záchodu, po manipulaci s odpady a při jiném znečištění a k osoušení rukou používat osoušeče či ručníky pro jednorázové použití
-  nosit čistý pracovní oděv a obuv po celou provozní dobu, používat ostatní osobní ochranné pracovní prostředky, které odpovídají prováděné pracovní činnosti a jsou čisté a bezpečné pro zdraví osob a neopouštět provozovnu v pracovním oděvu a v pracovní obuvi v průběhu pracovní doby.