Ochrana_verejneho_zdravi

2.3.3 RASFF - systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (Rapid Alert System for Food and Feed)

2.3.3 RASFF - systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (Rapid Alert System for Food and Feed)
 
    
RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) je rychlý výstražný informační systém EU, který představuje síť členských států EU, Evropské komise, Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a zemí Evropského sdružení volného obchodu. Systém slouží k oznamování přímého nebo nepřímého rizika pro lidské zdraví pocházejícího z potraviny nebo krmiva. Umožňuje rychlé a účinné sdílení informací o nebezpečných potravinách nebo krmivech mezi členy systému: Evropskou komisí, členskými státy EU a EFTA (Island, Lichtenštejnsko a Norsko) a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA).
 
Systém RASFF byl zřízen na základě článku 50 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) byl zřízen v roce 2002 v návaznosti na řadu potravinových krizí koncem 90. let dvacátého století jako nezávislý zdroj odborného poradenství a informací o rizicích spojených s potravinovým řetězcem.
Úřad EFSA byl vytvořen jako součást komplexního programu na zlepšení bezpečnosti potravin v EU, zajištění vysoké úrovně ochrany spotřebitelů a obnovení a zachování důvěry v dodávky potravin v EU.
 
Evropský úřad pro bezpečnost potravin hraje klíčovou roli při posuzování rizik v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv v Evropské unii. V těsné spolupráci s vnitrostátními orgány a po otevřených konzultacích se zúčastněnými stranami poskytuje EFSA nezávislé vědecké poradenství a srozumitelným způsobem sdílí informace o stávajících a nových rizicích.
 
Ve všech členských státech a v Evropské komisi byla vytvořena kontaktní místa, mezi nimiž probíhá výměna informací o nebezpečných potravinách nebo krmivech. V České republice byl zřízen jako kontaktní místo Úřad pro potraviny, který je součástí Ministerstva zemědělství ČR od roku 2005, a to v souladu s Koncepcí potravinářství v ČR pro období po vstupu ČR do EU (2004 - 2013).
 
Úřad pro potraviny svou činností zastřešuje oblast bezpečnosti potravin v ČR a je
- národním kontaktním místem pro pracovní orgány EU v oblasti potravinového práva a potravinových standardů
- kontaktním místem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA)
- zodpovídá za resortní politiku kvality potravin a zpracovaných zemědělských výrobků, včetně regionálních potravin
- navrhuje úpravy právních předpisů ČR v oblasti výroby, kontroly, hygieny potravin a jejich zdravotní nezávadnosti
- analyzuje trendy ve vývoji potravinářského a tabákového průmyslu v ČR a navrhuje směry jeho dalšího rozvoje
- navrhuje a administruje národní dotační programy pro modernizaci a konkurenceschopnost potravinářského průmyslu ČR, včetně programů na podporu technologií v oblasti potravinářství
- koordinuje výkon státní správy dozorovými orgány v oblasti bezpečnosti potravin
 
Pokud má některý člen RASFF informace o závažném zdravotním riziku u potravin či krmiv, musí prostřednictvím RASFF okamžitě informovat Evropskou komisi. Komise vyhodnocuje všechna příchozí hlášení a předává je dále všem členům RASFF prostřednictvím jednoho ze čtyř typů oznámení:
    
Varování jsou zasílána, pokud jsou potraviny či krmiva představující vážná rizika nabízeny spotřebitelům ke koupi a je tedy nezbytné co nejrychleji jednat.
    
Informace se používají v případech, kdy rizikové potraviny či krmiva již nejsou na trhu nebo se riziko nepovažuje za závažné, tudíž není od ostatních členů rychlý postup vyžadován.
  
Odmítnutí na hranicích se týká zásilek potravin a krmiv, které byly testovány a odmítnuty na vnějších hranicích EU (a EHP), bylo-li u nich zjištěno zdravotní riziko.
  
  
Novinky jsou veškeré informace týkající se bezpečnosti potravin a krmiv, které nejsou sdělovány prostřednictvím varování či informací, avšak jsou považovány za významné pro kontrolní orgány.
 
Následně členové systému provedou kroky podle typu oznámení a okamžitě informují Komisi o přijatých opatřeních.