Osetrovatelska_pece_v_neurologii

6.13.5 Chronická metabolická postižení PNS - polyneuropatický syndrom

6.13.5 Chronická metabolická postižení PNS - polyneuropatický syndrom
 
 
Polyneuropatický syndrom je nejčastějším chronickým postižením nervového systému, nejčastější příčinou jsou metabolické choroby či intoxikace. Z dalších možných příčin tohoto syndromu jsou dědičná onemocnění, karence, cévní, autoimunitní, zánětlivé a paraneoplastické procesy. Obvyklá je též kombinace různých příčin.
Typický je neurologický nález, při němž se jedná o postižení axonu (typické pro toxickou etiologii) či postižení myelinu (typicky zánětlivé), nebo postižení smíšené (postižení jak axonu, tak myelinu) typické pro metabolické poruchy.
Subjektivními projevy polyneuropatie jsou parestezie, pocity pálení, únava, někdy bolesti. Objektivně neurologicky vyšetříme chabé parézy s areflexií, často s atrofiemi, s ostrou hranicí čití na končetinách rukavicového či punčochového typu. Vedle distálního postižení končetin, více na DK, je možné i postižení proximální-pletencové. Spíše než akutní rozvoj příznaků je vývoj typicky pozvolný. O tíži vzniklé polyneuropatie rozhoduje mimo jiné i stav PNS před vznikem onemocnění.
 
Diabetická polyneuropatie
Je u nás nejčastější polyneuropatií, patří ke komplikacím diabetu, může i předcházet jeho rozvoji. Její stupeň nezávisí na tíži diabetu, avšak u těžšího diabetu se vyskytuje prakticky vždy.
Nejčastějším klinickým projevem je chronická symetrická distální senzorimotorická polyneuropatie. Obvykle převažují poruchy senzitivní, parestezie, pocit palčivosti, únava, někdy až neklid nohou. Z motorických příznaků, pokud se objeví, jsou to parézy v oblasti peroneů. Někdy se oslabení projeví asymetricky v kořenovém svalstvu, což pak označujeme jako proximální asymetrická polyneuropatie postihující femorální skupinu svalů, dále nervy okohybné a n. facialis. Polyneuropatii při diabetu provází vegetativní příznaky, častá je impotence. V obraze EMG je zpomalené vedení nervem porucha demyelinizační, která je spojena s poruchou axonální.
Primárně léčebně je třeba kompenzovat diabetes, vhodná je rehabilitace a intramuskulární aplikace vitaminů B (v kombinace B1, B6 a B12).
 
Alkoholová polyneuropatie
Provází chronický alkoholismus ve čtvrtině případů. Z příznaků se kombinuje symetrické motorické postižení obvykle peroneálních svalů se silnými bolestmi. Postižení způsobuje jednak přímý toxický vliv alkoholu na axon, jednak přidružená karence vitaminů řady B.
V léčení má klíčový význam naprostá abstinence, dále vitamin B a rehabilitace.
S polyneuropatií se setkáme též u poruch ledvin, jater a štítnice. Z toxických látek jsou to různá léčiva jako jsou např. cytostatika nebo antituberkulotika. U léků nenahraditelných nutno s tímto rizikem u nemocných počítat.
Z ošetřovatelského hlediska je pro sestru důležitá znát příznaky jednotlivých typů komat, nezaměnit koma diabetické a hypoglykemické. U alkoholiků musí počítat vždy s možností rozvoje deliria tremens. U diabetiků i jiných metabolických chorob je třeba dohlédnout na dodržení diety, a to i v době návštěv.