Osetrovatelska_pece_v_neurologii

4.3.1 EEG

4.3.1 EEG
 
 
Elektroencefalografie (EEG) zaznamenává bioelektrické mozkové potenciály z mozkové kůry přes neporušenou kalvu. Princip snímání je obdobný jako EKG, ale amplitudy vln jsou mnohem nižší, řádově v mikrovoltech. Získaný signál se mnohonásobně zesílí a je pak přiveden na obrazovku monitoru nebo se vykresluje perem na normovaný papír. Počet vyhodnocovaných svodů je obvykle 16 či 32 a elektrody jsou v různém zapojení umístěny symetricky na celém povrchu hlavy. Pacient se k vyšetření dostavuje s umytou hlavou, odpočinutý a dobře vyspalý. Variantou vyšetření je naopak provokace nevyspáním, kdy pacientovi nedovolíme celou noc spát a pak na EEG sledujeme rozpad bdělé aktivity a přechod do spánku. Právě v této době je možné zachytit abnormní aktivitu v podobě hrotů a ostrých vln, které jsou typické pro epilepsii. Takto získaný záznam je záznamem po spánkové deprivaci. Na poli záchvatovitých onemocnění mozku je EEG nenahraditelným pomocným vyšetřením. Při otevřených očích je obvyklá poměrně rychlá avšak mělká aktivita o frekvenci 14-30/s (tzv. beta rytmus). Při zavření očí se mění v rytmus alfa s frekvenci 8-13/s s vyšší amplitudou. Vlny theta s frekvencí 4-7.5/s se mohou vyskytnout u starších pacientů jen temporálně, jinak jsou spolu s vlnami delta (1-3.5/s) patologické (bývají u ischémií, zánětů mozku či nádorů). Další možnou patologii představují hroty (do 80ms), ostré vlny (80-200ms), dále komplexy hrotů a ostrých vln a ostrých a pomalých vln.
 
Mozkovou činnost lze sledovat též z hloubky pomocí zanořených elektrod. Elektrody zavádí neurochirurg do hlubokých mozkových struktur (hipokampus, amygdala), které jsou častým zdrojem epileptických výbojů, které povrchový záznam nezachytí.
 
Typický EEG projev má spánek, kde rozlišujeme NONREM a REM spánek (rapid eye movements-rychlé pohyby očí). Usínání se spojeno s oploštěním a desynchronizací v záznamu EEG. Alfa aktivita se rozpadá (NONREM 1), objevují se spánková vřeténka (12-14/s) a K-komplexy v pásmu delta (NONREM 2). NONREM 3 a 4 se liší jen podílem vln delta. REM spánek se vyznačuje výraznou desynchronizací EEG záznamu, který připomíná bdělý stav, vedle rychlých pohybů očí se objevuje zvýšená aktivita svalů brady. Teprve tyto přídatné fenomény (nikoli samotné EEG) odliší REM od NONREM spánku. Spánek začíná obvykle NONREM fází, REM spánek nastupuje za 90-120 min po usnutí, během noci proběhne 4-6 cyklů. NONREM spánku je u dospělého zhruba 80 %, REM 20 %. Podíl obou fází se výrazně mění s věkem, u novorozence je podíl obou fází vyrovnán.