Osetrovatelska_pece_v_neurologii

9.2 Další vývojové poruchy

9.2 Další vývojové poruchy
 
 
Kraniostenóza
Představuje předčasný srůst švů či kostí obličeje a hlavy. Důsledkem je deformace lebky, která je nadměrně široká či úzká, příp. má věžovitý tvar. Při časné diagnostice lze chirurgickým zákrokem předejít poškození mozku, které provází motorické a psychické změny.

Downova nemoc
Je poměrně častá chromozomální porucha spočívající v trisomii 21. chromosomu. Dítě má podprůměrný vzrůst, kulatý obličej, šikmé oči daleko od sebe, úzké oční štěrbiny, malé uší, hrubý velký jazyk, krátké končetiny, opičí ruku. Vždy je přítomna porucha intelektu. Vyšší úmrtnost je dána zvýšenou náchylností k infekci.

Anomálie cervikokraniálního přechodu
Je anomálie přechodu mezi hlavou a krční páteří. Jako srostlice označujeme srůst několika obratlů, dojít může k nevytvoření atlasu či čepovce. Oploštění spodiny lebeční se označuje jako platybazie. Průvodní je často postižení mozkového kmene či krční míchy (myelopatie).

Poruchy uzávěru nervové trubice
Nejlehčí formou poruchy uzávěru nervové trubice je spina biffida, která nemá větší klinický význam. K těžším případům patří neuzavřený páteřní kanál s vystupujícími plenami – meningokéla či i zející míchou – meningomyelokéla. Pokud se přidruží i mozková tkáň, označujeme stav jako meningoencefalokéla.