Osetrovatelska_pece_v_neurologii

4.2.1 RTG, angiografie, intervenční neuroradiologie, CT

4.2.1 RTG, angiografie, intervenční neuroradiologie, CT
 
    
Prosté snímky lbi, páteře jsou levné, dobře dostupné a využíváme je především u traumat. Prostý snímek lebky má význam při podezření na kostní nádor (meningeom, neurinom). Prostý snímek páteře (předozadní a bočný) zobrazí spondylolistézu a případnou spondylolýzu, stupeň a pokročilost degenerativních změn. Jodovou kontrastní látku (KL) vpravujeme do kanálu páteřního cestou lumbální punkce. Snímky s kontrastní náplní zobrazí odstupy jednotlivých kořenů, které mohou být deformovány výhřezy meziobratlových plotének a kostními výrůstky (osteofyty). Rozšířením MR se tato metoda (myelografie) stává stále méně využívanou.
 
Mozková angiografie (AG) zachycuje postup KL arteriálním řečištěm na sérii rentgenových obrazů v různých projekcích. Provádí se z punkce a.femoralis cévkami (za pomoci vodiče) do jednotlivých mozkových tepen. Angiografie je dnes plně digitalizovaná, využívá počítačové subtrakce (odečtení obrazů od masky) a nazývá se proto digitální subtrakční angiografií (DSA). Tato technika snižuje množství užité KL. Její indikace výrazně omezilo rozšíření CT a MR. Nenahraditelná zůstává v přesném zobrazení cévního řečiště u degenerativních cévních změn a cévních malformací.
 
V rámci intervenční neuroradiologie se provádějí superselektivní vyšetření intrakraniálních cév, balónkové uzávěry karotidokavernózních píštělí, balónkové přetlakové dilatace cév (zavedeným balónkem s tekutinou) - transluminální angioplastiky a náhrady cévních úseků (stenty) či embolizace arteriovenózních malformací a cévnatých nádorů. Odpoutatelné spirálky se používají k trombóze aneuryzmat.
 
Vyšetření CT (computerová tomografie) znamenalo převrat v diagnostice. Zobrazila prvně zcela neinvazivně mozkovou tkáň, kterou bezpečně odlišila od kosti, vzduchu, tuku a krvácení v podobě čerstvé krve různými stupni šedi. Umožnila to Hounsfieldova jednotka (HU), která vodě přisoudila 0 HU. Hodnoty menší než 0 odpovídají různé stupni černé - tuku -100 HU, vzduchu -500 až -1000 HU. Hodnoty větší než 0 odpovídají různému stupni šedé až bílé - bílá hmota mozková 30 HU, šedá 40 HU, sražená krev 60-80 HU a kost 1000 HU. Tato metoda umožnila lokalizovat patologické procesy v rámci mozku a páteřního kanálu s přesností a s rozlišením, které o několik let později předčila jen magnetická rezonance (MR). Obrazy získáváme v řezech kolmo na dlouhou osu těla s možností jejich druhotné rekonstrukce v různých rovinách. Předností CT je velmi kvalitní zobrazení kostních struktur, nevýhodou pak přítomnost záření, pro kterou dáváme stále častěji přednost MR, pokud je dostupná. Možnost nitrožilního podání jodové kontrastní látky (KL) umožňuje zobrazit detailně cévní řečiště pomocí CTA (CT-angiografie). Po podání KL se některé nádory sytí, což zpřesňuje jejich diagnostiku. Od aplikace KL upouštíme při alergii na jód a se zvýšenou opatrností vyšetřujeme všechny alergiky. Alergická reakce na jódovou kontrastní látku je závažnou komplikací, která může skončit i smrtí. Před nitrožilní aplikací jódové KL je proto u všech pacientů nutná protialergická příprava v podobě 2tbl Ditiadenu 2-4 hodiny před vyšetřením. Výhodou CT vyšetření je jeho rychlost, trvá celé 12-15 vteřin.