Klinická propedeutika

12.2 Hemokoagulační vyšetření

12.2 Hemokoagulační vyšetření
 
 
Hemokoagulační vyšetření zjišťuje schopnost organizmu v zástavě krvácení. Tyto vyšetřovací metody se používají ke zjištění některých závažných stavů pacienta (krvácivé stavy, tromboembolické příhody, monitorování antitrombotické léčby aj.) nebo před některými invazivními zásahy (před operací, před biopsií aj.). Krev k hemokoagulačnímu vyšetření se odebírá v poměru 1:9 (např. 4,5 ml krve + 0,5 ml protisrážlivého prostředku, např. citrátu sodného).
 
Protrombinový test (modifikace podle QUICKA). Tento test informuje o vnější cestě aktivace přeměny protrombinu na trombin. Normální hodnoty se uvádějí v sekundách nebo poměrech času pacienta a času kontroly. U pacientů s antikoagulační léčbou se používá speciální hodnocení pomocí INR (Mezinárodní normalizovaný poměr). Protrombinový čas se stanovuje u pacientů s hemokoagulačními poruchami a u pacientů léčených kumarinovými preparáty (Warfarin, Lawarin). Hodnoty INR v normě jsou kolem 1,00. Léčebné rozmezí INR se obvykle pohybuje v rozmezí 2,5-3,5 (léčebné rozmezí se může pohybovat i v jiných rozmezích podle stavu a diagnózy nemocného).
 
APTT - Aktivovaný parciální tromboplastinový test, informuje o vnitřní cestě aktivace přeměny protrombinu na trombin. Využívá se pro vyšetření hemokoagulačního systému a u pacientů léčených nefrakciovaným heparinem.
 
D-dimery, vznikají fibrinolytickým štěpením nerozpustného fibrinu. Jakmile se začne vytvářet fibrin, aktivuje se systém pro štěpení fibrinu (fibrinolýzu). Aktivace představuje přeměnu plasminogenu na aktivní plasmin, který rozkládá fibrin a stupeň degradace fibrinu koreluje s hladinou D-dimerů. Vyšetřují se při podezření na plicní embolii, žilní trombózu a u některých dalších závažných stavů spojených s aktivací koagulačního systému.
 
Krvácivost
Krvácivost podle Dukea nás informuje o době, za jakou dojde k zastavení krvácení po řezné ráně nebo vpichu na kůži. Fyziologická hodnota je 1,5-5 minut. Provede se vpich sterilní jehlou do některého místa na ušním lalůčku. Měříme čas od provedení vpichu do doby zástavy krvácení. Každých 20-30 s přikládáme filtrační papír tak, aby se jemně odsála vznikající kapka krve. Odsávání kapek se provádí do té doby, než je filtrační papír čistý.