Klinická propedeutika

12.4.2 Testy odrážející poškození hepatocytů a interpretace jednotlivých testů

12.4.2 Testy odrážející poškození hepatocytů a interpretace jednotlivých testů
 
 
Alaninaminotransferáza (ALT) je cytoplazmatický enzym specifický pro jaterní buňku. Při mírném poškození jaterní buňky při zvýšení permeability cytoplazmatické membrány se ALT dostává do krve ve zvýšené míře. Průkaz zvýšené katalytické koncentrace ALT v krevním séru je specifickým ukazatelem poškození jaterní buňky. Může se rychle zvýšit, ale jeho pokles je pomalejší a po 3-4 dnech je zhruba na poloviční hodnotě. Fyziologická hodnota ALT v krevním séru dospělého jedince je 0,1–0,78 µkat/l.
 
Aspartátaminotransferáza (AST) je lokalizovaná v cytoplazmě i v mitochondriích jaterních buněk. Rozlišujeme tedy dvě izoformy – cytoplazmatickou a mitochondriální. AST není specifická jen pro játra, vyskytuje se v celé řadě dalších tkání. Cytoplazmatický izoenzym AST se dostává do krve, stejně jako ALT, i při jen lehkém postižení jaterních buněk (při zvýšené propustnosti cytoplazmatické membrány jaterní buňky). Mitochondriální izoenzym AST se uvolňuje do krve až při nekróze jaterních buněk. Fyziologická hodnota AST v krevní séru dospělého jedince je 0,05–0,72 µkat/l. Výraznější zvýšení katalytické koncentrace AST je prognosticky závažnější než zvýšení ALT, protože signalizuje uvolnění cytoplazmatické i mitochondriální frakce, a tudíž rozpad jaterních buněk. Koncentrace AST může být zvýšena i u nemocí krve, ledvin, srdce, kosterních svalů či slinivky břišní. Výrazné zvýšení aminotransferáz (3–20násobné) bývá u toxického/alkoholového poškození jater, akutní i chronické hepatitidy, biliární koliky či pravostranného srdečního selhání. Mírnější zvýšení může doprovázet jaterní cirhózu a steatózu. Dále chronickou hepatitidu, cholestatická onemocnění a nádory jater.
 
Kvocient pod 1 (ALT > AST) je typický pro poškození zánětlivé, např. virové hepatitidy. Dojde-li však k progresi virové hepatitidy do stádia jaterní cirhózy, de Ritisův kvocient stoupne nad 1. Poměr AST/ALT pod 1 bývá také u pacientů s pravostranným srdečním selháním, u kterých dochází k městnání krve v játrech.
Kvocient nad 1 (AST > ALT) je typický pro poškození nekrotické.
Kvocient nad 2 (AST >> ALT) se velmi často vyskytuje u pacientů s alkoholovými jaterními chorobami. Obecně platí, že čím vyšší je hodnota AST, tím je poškození jater závažnější a prognóza méně příznivá.