Klinická propedeutika

12.3 Sedimentace erytrocytů

12.3 Sedimentace erytrocytů
 
 
Sedimentace erytrocytů je běžné i nelaboratorní vyšetření, které udává rychlost klesání erytrocytů ve vzorku nesrážlivé krve. Podle průkopníků tohoto testu se vyšetření rovněž označuje jako Fahræus Westergren (FW). Sedimentace označená FW je klesání červených krvinek ve skleněné duté tenké trubičce naplněné vzorkem odebrané nesrážlivé krve. Červené krvinky začnou gravitací klesat a nad nimi zůstane čirá vrstva tekutiny. Sedimentační rychlost závisí hlavně na velikosti sedimentujících částic. Erytrocyty mají tendenci vytvářet válcovité shluky (tzv. "penízkovatění erytrocytů"), které pak sedimentují rychleji. Tvorbu shluků podporují některé bílkoviny, hlavně fibrinogen a gama-globuliny. Díky tomu se sedimentace krve zrychluje zejména při zánětech, infekčních chorobách, těhotenství apod.
Normální fyziologické hodnoty sedimentace červených krvinek u zdravých lidí se pohybují v tomto rozmezí: u mužů 2–5 milimetrů za 1 hodinu, u žen 3–8 milimetrů za 1 hodinu.
Vyšetření sedimentace červených krvinek patří mezi běžně používané vyšetření krve. Není příliš specifické a metoda se kombinuje s prováděním dalších laboratorních testů jako stanovením hladiny CRP (tedy tzv. C reaktivního proteinu) v séru nemocného. Samotné vyšetření sedimentace krvinek je nespecifické a bez dalších vyšetření nic konkrétního říci nemůže. Zvýšená sedimentace krvinek může znamenat cokoliv a někdy její příčinu ani nezjistíme nebo je nemocný zdráv (falešná pozitivita testu).