Osetrovatelska_pece_v_gynekologii

2.4 Menstruační cyklus

2.4 Menstruační cyklus
 
 
Menstruační cyklus je opakující se biologický děj u žen od první menstruace až do přechodu. Je to proces, při kterém se tělo ženy připravuje na přijetí oplozeného vajíčka a těhotenství. Počít a donosit dítě je žena schopna od svých cca 14 do cca 40 let v tzv. fertilním období. Podle toho jak se organismus ženy vyvíjí ve smyslu změn tělesných, změn pohlavních orgánů a jejich funkce rozeznáváme v životě ženy několik období. V menstruačním cyklu probíhají změny endometria, které se opakují zpravidla po 28 dnech, od puberty do klimaktéria. Hlavním cílem menstruačního cyklu je příprava endometria na uhnízdění oplodněného vajíčka a jeho další vývoj. Cyklus je řízen hormony vaječníku. Folikulární (proliferační) fáze - navozená estrogeny – dochází v ní k dělení buněk sliznice, jejímu růstu po proběhlé menstruaci, růstu žlázek a zvýšení jejího prokrvení. Ke konci fáze dosahuje endometrium výšky až 10 mm. Fáze trvá od 5. dne do 14. dne cyklu.
Luteální (sekreční) fáze - navozená progesteronem ze žlutého tělíska – v buňkách endometria se po ovulaci hromadí glykogen a lipidy (potřebné pro počáteční výživu oplozeného vajíčka). Žlázky se rozšiřují, tvoří hlen a spirální tepénky dosahují k povrchu endometria. Fáze trvá asi od 15. dne do 26. dne cyklu.
Ischemická fáze – trvá několik hodin až 1 den (26.–28. den cyklu). Kontrakcí hladké svaloviny tepének se sníží přívod O2 k buňkám endometria a ty pak odumírají. Tato a následující fáze nastává pouze tehdy, když nedojde k oplodnění vajíčka.
Menstruační fáze odumřelé buňky sliznice se odlučují a do 48 hodin se odloučí celá povrchová vrstva sliznice. Ta spolu s krví z porušených tepének vytéká děložním hrdlem do pochvy. Menstruační krev je nesrážlivá, částečně hemolyzovaná. Jejímu vypuzení napomáhají kontrakce dělohy.
V období menstruace rozeznáváme fáze: deskvamační: trvá 1-2 dny a regenerační fáze: trvá 2-3 dny. Po 3-7 dnech se vlivem ovariálních hormonů celý cyklus opakuje. Hlavní funkce dělohy: místo vývoje zárodku a plodu, vypuzení plodu během porodu.
 
Obr. 2.4.1 Menstruační cyklus
 
Poruchy menstruačního cyklu
Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní +/- 3 dny. Poruchy menstruačního cyklu mohou být v intervalu a intenzitě krvácení. Menses (lat.) menorea (řec.) je pravidelné, bez těžkostí probíhající menstruační krvácení (eumenorea), které trvá 3–7 dní. Krevní ztráta během menstruačního krvácení je 60-80 ml nesražené krve (v důsledku fibrinolýzy).
Poruchy v intervalu: Amenorea je vynechání menstruace aspoň 6 měsíců.
Oligomenorea je zřídkavě se vyskytující menstruace po více než 35 dnech. Mluvíme o prodlouženém menstruačním cyklu. Polymenorea je často se opakující menstruace za méně než 25 dní. Jde o zkrácený menstruační cyklus.
Poruchy v intenzitě: Hypomenorea je slabé menstruační krvácení se sníženou intenzitou, obvykle i krátké. Trvá 1-2 dny, resp. několik hodin. Velmi krátké menstruační krvácení se může označovat jako bradymenorea. Hypermenorea je pravidelné, silné menstruační krvácení, mohou být i koagula, přitom celková délka krvácení není prodloužená (maximálně 6-7dní). Při silném a delším krvácení než 7 dní se může objevit menoragie.
Menoragie je pravidelné, velmi silné a dlouhotrvající menstruační krvácení trvající více než 7 dní při spotřebování více než 8 vložek denně.
Metroragie je nepravidelné uterinní krvácení (acyklické, dysfunkční).
Jako dysmenoreu označujeme syndrom charakterizovaný bolestmi v podbřišku a další obtíže (bolest vystřelující do dolních končetin, diarea, nauzea, zvracení, kolapsové stavy), které se vyskytují bezprostředně před menstruací a zpravidla druhý a třetí den menstruace mizí. Dysmenoreou trpí asi 50 % žen, častěji mladší a nerodící. Předmenstruační tenze se označuje i jako předmenstruační (prementruační) syndrom. Jde o soubor obtíží (nespavost, podrážděnost, retence tekutin spojená s otoky a napětím v prsou, snížené močení, bolest hlavy), které se objevují v posledním týdnu před menstruací a ustupují s nástupem menstruace.
 
Poruchy menstruačního cyklu – přehled
Mezi anomálie menstruačního krvácení zařazujeme odchylky od normálního měsíčního cyklu ženy. Změny jsou buď v síle krvácení, nebo intervalu mezi krváceními.
- Anovulační cyklus – v cyklu nenastává ovulace, rytmus krvácení je zachován s frekvencí asi 28 dní
- Oligomenorea – méně časté krvácení, cyklus je delší než 35 dní
- Polymenorea – časté krvácení, cyklus je kratší než 21 dní
- Hypomenorea – abnormálně slabé menstruační krvácení
- Hypermenorea – abnormálně silné menstruační krvácení
- Menoragie – silné menstruační krvácení delší než 7 dní
- Metroragie- acyklické krvácení
- Amenorea – absence menstruačního krvácení
- Dysmenorea – bolesti při menstruaci
- Premenstruační syndrom – soubor psychických, somatických a vegetativních příznaků, obvykle 5-14 dní před menstruací
 
Klimakterium
Období přechodu, kdy fyziologicky dochází k poklesu ovariální funkce a tomu odpovídajícím endokrinním, somatickým i psychickým změnám. Období nastává mezi 45.-50. rokem života ženy.
 
Období dělíme:
- Premenopauza – období před menopauzou – kolem 45. roku života ženy
- Menopauza – poslední menstruace – cca mezi 46.–55. rokem života ženy
- Postmenopauza – období, které začíná rok po menopauze, obvykle do 60. roku života ženy.
- Senium – po 60. roku věku ženy
 
Příčinou nástupu klimakteria je vyčerpání funkce vaječníků, což vede k poruše ovulace. Postupně dochází k poruše pravidelného menstruačního krvácení (méně časté nebo velice silné krvácení) a rozvoji klimakterického syndromu.
 
Aby se eliminovaly projevy, doporučuje se v indikovaných případech zahájit:
- Hormonální substituční terapii (HRT – Hormone Replacement Therapy). Většinou jde o aplikaci estrogenu s progestiny nejčastěji formou perorální (tablety) nebo transdermální (náplasti)
- Nehormonální terapii – přípravky s fytoestrogeny, sójovými proteiny, včelími produkty.
 
Možné poruchy
- Klimakterický syndrom s těžkým průběhem
- Hypermenorea – silné menses, krevní ztráta větší než 80 ml
- Menoragie – menses trvají déle jak 7 dní
- Metroragie – krvácení z rodidel mimo menstruační cyklus (dysfunkční krvácení, acyklické krvácení)
 
Senium
Klidové období pohlavních orgánů, které navazuje na období postmenopauzy (po 60. roce života ženy). Funkce vaječníků je zcela vyhaslá, dochází k atrofii rodidel, mohou se objevit příznaky močové inkontinence, mizí podkožní tuk, ochabuje kůže a skládá se do vrásek. Vlasy řídnou a šediví. Žena obvykle nemá obtíže, správnou životosprávou si může udržet duševní a tělesnou svěžest až do pozdního věku.
 
Poruchy:
- Descensus (sestup) pochvy a dělohy, event. až prolaps (děloha vystupuje ze zevních rodidel) z důvodů nedostatečné hormonální funkce vaječníků
- Metroragie z nejrůznějších příčin, z nichž nejzávažnější je karcinom endometria. Pro možnost této příčiny je nutno ověřit každé gynekologické krvácení po menopauze histologickým vyšetřením.