Osetrovatelska_pece_v_gynekologii

9.3.1 Úlohy preventivních prohlídek

9.3.1 Úlohy preventivních prohlídek
 
 
Anamnéza - analýza cyklu, stanovení, průběh předchozích těhotenství a porodu
Stanovení termínu porodu a vyšetření v těhotenství obsahuje vyšetření (palpačně, ultrazvukem, ev. těhotenský test), celkové vyšetření (diagnostika extragenitálních onemocnění), zjištění tělesné hmotnosti a jejího příbytku, měření krevního tlaku, vyšetření moče, stanovení hemoglobinu, eventuálně kompletního krevního obrazu, určení krevní skupiny, diagnóza infekce.
Prenatální diagnostika, palpační vyšetření se dělí na zevní vyšetření (změření pánevních rozměrů, v pozdní graviditě - hmaty podle Leopolda) a vnitřní vyšetření (palpace pánve, kontrola stavu cervixu)
Ultrazvukové monitorování těhotenství se týká především správné datace gravidity (určení termínu porodu), dále prvotrimestrálního, druhotrimestrálního a třetitrimestrálního screeningu plodu (diagnostiky vrozených vývojových vad, určení polohy a postavení plodu, biometrie plodu, ev. stanovení průtokových parametrů).
Antepartální kardiotokografieženy od 38. týdne těhotenství absolvují dvacetiminutový záznam srdeční činnosti plodu - tzv. nonstres – test jednou týdně do termínu porodu, po termínu porodu potom 2x týdně.
Rady těhotným jsou zaměřené na užívání léků, očkování, péče o tělo, hygienu, sport, cestování a výživu.
 
Příprava na porod (psychoprofylaxe) zahrnuje přednášky, které by měly zmírnit strach z očekávání, jsou zde vysvětlena dechová cvičení, uvolňovací cvičení, ev. těhotenská gymnastika.
Do organizace prenatální péče o ženu se zahrnuje organizace prenatální péče ve zdravotnických zařízeních a organizace prenatální péče v poradnách.
Organizaci prenatální péče ve zdravotnických zařízeních je třístupňová. Bazální péče I. stupně je zaměřena na hospitalizace lehkých a nezávažných patologií a fyziologické porody. Intermediární péče (II. stupeň) se soustřeďuje na hospitalizace středních patologií a předčasné porody ve 32.-37. týdnu. Perinatologická centra (III. stupeň) jsou zaměřena na koncentrace závažných patologií jak u těhotných žen, tak u plodů, na předčasné porody před 32. týdnem těhotenství.
Organizace prenatální péče v poradnách zahrnuje soubor doporučených postupů, jejichž zhodnocení a případné terapeutické strategie při zjištěné patologii povedou k dosažení co nejlepších perinatálních výsledků.
Všechny návštěvy v prenatální poradně jsou v souladu s doporučeným postupem „Zásady dispenzární péče pro fyziologické těhotenství“. Prvotní návštěva poradny - jde o počáteční vyšetřeni k diagnostice gravidity, zjištění postoje ženy ke graviditě, o stanovení délky trvání gravidity a výpočet termínu porodu, o sestavení anamnézy – osobní, rodinné, gynekologicko-porodnické, sociální, socioekonomické. Následující vyšetření v prenatální poradně je možno rozdělit do dvou skupin. První zahrnuje vyšetření, která se provádějí při každé návštěvě prenatální poradny a druhá, která se provádějí jen ve stanoveném období gravidity.
 
Vyšetření, která se provádějí při každé návštěvě:
- Sběr anamnestických údajů, subjektivní údaje těhotné, určení míry rizika
- Zevní vyšetření s určením tělesné hmotnosti a krevního tlaku
- Vaginální vyšetření a stanovení cervix skóre (cytologie, kolposkopie)
- Chemická analýza moči (přítomnost cukru a bílkoviny)
- Vitalita plodu – při každé návštěvě, pohyby plodu – od 20. týdne
 
Vyšetření, která se provádějí ve stanoveném období gravidity:
11.-13. týden
- stanovení krevní skupiny a Rh faktoru,
- screening nepravidelných erytrocytárních protilátek,
- krevní obraz, glykemie nalačno
- sérologické vyšetření HIV, HBsAg,
- vyšetření protilátek na syfylis, vyšetření močového sedimentu,
- kombinovaný biochemický a ultrazvukový screening nejčastějších chromozomálních vad plodu.
16. týden
- biochemický screening vrozených vývojových vad plodu (pouze pokud nebyl proveden kombinovaný biochemický a ultrazvukový screening v 1. trimestru). Stanovují se hladiny alfafetoproteinu (AFP), choriového gonadotropinu (hCG) a volného estriolu (E3).
20.-22. týden
- ultrazvukové vyšetření – II. trimestrální screening
24.-28. týden
- screening poruch glukózové tolerance – oGTT (orálně glukózo- toleranční test)
- screening nepravidelných entierytrocytárních protilátek u Rh negativních žen,
- krevní obraz, serologické vyšetření protilátek proti syfylis.
30.-32. týden
- ultrazvukové vyšetření.
35.-38. týden
- odběr kultivace z pochvy se zaměřením na GBS (detekce streptokoků skupiny B)
38.-40. týden
- CTG (kardiotokografický záznam srdeční činnosti plodu
40.-41. týden
- pokud žena neporodí, je zvána na kontrolní vyšetření nejméně 2x týdně, je natáčen CTG. Jsou podnikány kroky k ukončení těhotenství. Nejpozději musí být těhotenství ukončeno do dvou týdnů po stanoveném termínu porodu – do 42 + 0