Osetrovatelska_pece_v_gynekologii

11.4 Edukace v šestinedělí

11.4 Edukace v šestinedělí
 
 
Edukace v ošetřovatelství - je poskytování potřebných informací a nácvik dovedností souvisejících s poskytováním ošetřovatelské péče. Edukace v ošetřovatelství se realizuje prostřednictvím edukačního procesu, který má pět základních etap - posuzování, edukační diagnóza, plánování, realizace a vyhodnocení. Je součástí léčebného a ošetřovatelského procesu, jehož cílem je změna chování a jednání na úrovni vědomostní, postojové a činnostní. Zaměřuje se na zdravé jednotlivce a skupiny, také v každém stadiu nemoci. Akceptuje fyzické, psychické, sociální, emocionální, duchovní a společenské aspekty, tj. celostní přístup k člověku, vede k dosažení změny životního stylu.
 
Edukace v šestinedělí – je výchovně-vzdělávací proces, zaměřený na ženu po porodu s cílem dosáhnout komfort v kvalitě života ženy v souvislosti s plněním všech jejích potřeb a potřeb dítěte, což znamená změnu v životním stylu. Kojení není jen pití mateřského mléka, pro dítě i matku znamená mnohem více. Problematika edukace je zaměřená na péči v šestinedělí, výživu ženy i dítěte, také hygienickou péči, kojení, péči o novorozence.
Matka s novorozeným děťátkem učí vzájemné souhře, aby kojení bylo radostí a samozřejmě, aby vydrželo co nejdéle. Základním předpokladem pro úspěšné kojení je co nejtěsnější kontakt maminky s dítětem, pokud možno zajištění kontaktu hned po porodu, při kojení se osvědčuje kontakt maminky s dítětem kůže na kůži, asymetrické přisátí. Edukujeme matku o důležitost kontaktu kůže na kůži a samopřisátí, o prvním kojení po porodu, o správném začátku a jeho důležitosti a důraz klademe na potřebu učit se správně kojit.
 
Nejčastější otázky spojené s edukací ženy o kojení před porodem: Budu mít mléko a bude ho dost? Jak poznat, že miminko skutečně pije, jak mu pomoci vypít víc?
Laktační poradenství -  je určeno pro všechny maminky, pro kojící i ty, které z jakéhokoliv důvodu kojit nemohou. Někdy kojení a péče o miminko nejsou tak příjemné, jak si plánujeme a vysníme. Problémy mohou nastat už po narození potomka. V nemocnici většinou s problémy pomůže odborný zdravotnický personál. Po příchodu maminky s miminkem domů nastávají různé situace, které přinášejí stres a bezmoc, pak nabízí pomoc laktační poradkyně.
Laktační poradkyně poradí budoucím maminkám, na co se mají připravit a jak od začátku pečovat o prsy, aby je nepotkal po  narození miminka stres z neznámého a maminka věděla, že i v případě neočekávaných problémů má již svoji poradkyni, na kterou se může bez obav s důvěrou obrátit.