Osetrovatelska_pece_v_gynekologii

11.1.1 Involuční změny na reprodukčních orgánech

11.1.1 Involuční změny na reprodukčních orgánech
 
 
Involuce dělohy (zavinování) - v průběhu šestinedělí klesá hmotnost dělohy asi z 1000 g (po porodu) přibližně na 80 g (na konci šestinedělí). Po porodu má děloha oválný tvar, šířka stěny je asi 3 až 5 cm. Fundus děložní se snižuje asi o 1 cm za 24 hodin, po týdnu je ve výši 2-3 prstů nad sponou stydkou. Kontrakce a retrakce děložní svaloviny může způsobovat bolest, která je zvláště vnímána u vícerodiček, zejména při kojení. Decidua je odloučena a vypuzena formou očistků (lochií). Ty jsou charakterizovány jako sekret z dutiny děložní, skládající se z krve, krevních sraženin, kousků deciduy, tkáňového moku a sekretu z děložního hrdla a pochvy. Lochie v průběhu šestinedělí postupně mění svůj charakter (tab. 11.1.2) a jejich odchod podává informace o možných odchylkách v průběhu šestinedělí. (např. přítomnost infekce). Děložní hrdlo se postupně uzavírá, po 3 týdnech je zcela uzavřeno.
Dochází k reepitelizaci děložního čípku, retrakci a kontrakci dolního děložního segmentu, na konci šestinedělí je opět přeměněn na netěhotenský isthmus děložní.
 
Název očistků
Charakter očistků
Období šestinedělí
Lochia cruenta (rubra)
krev
první hodiny po porodu
Lochia sanguinolenta (fusca)
vodnatě krvavé
v 1. týdnu
Lochia seropurulenta (flava)
nažloutlé, převaha leukocytů
ve 2. týdnu
Lochia serosa (alba)
belavé, bez erytrocytů i leukocytů
ve 3. týdnu
Lochia mucosa
hlen
ve 4. týdnu
Tab. 11.1.2 Očistky (lochie) v průběhu šestinedělí
Zdroj: Slezáková, et al., 2011, s. 230
 
Změny na děložních přívěscích - mizí překrvení a prosáknutí, orgány se zmenšují a vracejí se zpět do malé pánve.
Změny pochvy a zevních rodidel - návrat do původního stavu asi za 3 týdny. Pochva zůstává méně pružná, slizniční řasy jsou vyhlazené. Po porodu hrozí pokles poševních stěn, který se podílí na pozdějším sestupu pánevních orgánů. U zevních rodidel mizí prosáknutí, vulva mírně zeje.
Hojení porodních poranění - drobná poranění se sama rychle zhojí. Větší poranění a episiotomie (nástřih hráze) vyžadují správné ošetření za aseptických podmínek a důkladnou následnou péči.
Tvorba mleziva a produkce mateřského mléka – kojení
Celkové změny v organismu ženy - mizí hypotonie pánviček ledvinných a močovodů, pokles průtoků krve ledvinami a glomerulární filtrace, pokles extracelulární tekutiny – vymizení otoků, pokles bránice a snížení frekvence tepů a dechů za minutu. Celkový objem krve klesá z 5–6 litrů na 4 litry, normalizace hyperkoagulačního stavu, který v těhotenství sloužil jako obrana proti krevním ztrátám
Hormonální změny - placentární laktogen vymizí v průběhu několika hodin po porodu, lidský choriový gonadotropin (hCG) se sníží na nulu do 16 dnů, hladina progesteronu a estrogenů rychle klesá. Hladina prolaktinu se odvíjí od intenzity kojení, břišní stěna se vrací do původního stavu za 6–7 týdnů, úbytek tělesné hmotnosti (na konci šestinedělí by se měla tělesná hmotnost ženy vracet k hodnotám před otěhotněním).