Osetrovatelska_pece_v_gynekologii

10.1 Příjem rodičky na porodní sál

10.1 Příjem rodičky na porodní sál
 
 
 
Indikace k přijetí na porodní sál je nástup děložní činnosti, odtok plodové vody před nástupem děložní činnosti, krvácení i malé intenzity, příznaky vybočující z normálu (teplota, malátnost, žena necítí pohyby plodu, nepravidelnosti pohybů plodu apod.), a dále plánované přijetí – např. programovaný porod (aktivní přístup k porodu).
 
Vyšetření při přijetí:
Anamnéza – rodinná, osobní, sociální, gynekologická doplněná o údaje z těhotenské průkazky.
Vyšetření - krevního tlaku, pulzu, tělesné teploty a přítomnosti bílkoviny v moči. Lékař provádí komplexní vyšetření rodičky, zevní a vnitřní porodnické vyšetření. Informuje rodičku a nechá ji podepsat informovaný souhlas s hospitalizací.
Aspekce – tvar břicha, míra jeho vyklenutí nad úroveň hrudníku.
Palpace – velikost a tvar dělohy, odhad velikosti plodu, polohy, postavení a naléhání pomocí Leopoldových hmatů, eventuálně i ultrasonograficky.
Poloha plodu (situs), je dána vztahem podélné osy plodu k podélné ose dělohy (podélná, příčná, šikmá). Nejčastější a fyziologická poloha je poloha podélná hlavičkou a ve 3 % poloha podélná koncem pánevním.
Postavení plodu (positio) – děloha je na konci těhotenství natočena hranou dopředu. Postavení určuje vztah hřbetu plodu k hraně dělohy. Hodnotíme stranové uložení (hřbet plodu při pravé nebo levé straně děložní) a natočení jedné z hran více dopředu nebo dozadu. Nejčastější je postavení levé přední.
Držení plodu (habitus) – všechny klouby jsou ve flexi, bradička přitažena k hrudníku, páteř je obloukovitě ohnuta, ručky jsou zkříženy na hrudníku a nožky jsou pokrčeny a přitaženy ke stěně břišní.
Naléhání plodu (praesentatio) – vztah naléhající části plodu k pánevnímu vchodu. Indiferentní – hlavička je v mírné flexi a velká a malá fontanela jsou ve stejné výši. Centrické – hlavička naléhá souměrně na střed pánevního vchodu. Synkliticky – šev šípový je ve středu, což znamená, že je stejně vzdálen od symfýzy i promontoria. Průkaz vitality a stavu plodu - CTG – 20 minutový kardiotokografický záznam.
 
Vaginální vyšetření - zjišťujeme vstupování hlavičky do porodních cest. Dodržujeme zásady asepse. Vyšetřením kontrolujeme:
Cervix – délka, konzistence, postavení v porodních cestách. Při odtoku plodové vody bez děložní činnosti se cervix vyšetřuje v zrcadlech, posuzuje se otevření branky i odtékající plodová voda (množství, barva, charakter. Odebírá se bakteriologický stěr z hrdla.
Děložní branka – rozsah otevření, konzistence a tloušťka okraje branky.
Naléhající část plodu – identifikace, výška uložení, flexe nebo deflexe – hledáme vedoucí bod, stav vnitřní rotace hlavičky, kontrola podle šípového švu, umístění malé fontanely.
Vak blan – zpravidla vyklenutí v oblasti vnitřní branky, zachovaný nebo chybějící.
Posouzení odtoku plodové vody množství a barvy.
Porodní cesty – hledáme odchylky prostoru malé pánve od normy. Tvrdé porodní cesty jsou tvořeny kostěnou pánví.
Pánevní roviny – rovina vchodu, šíře, úžiny a východu.
Měkké porodní cesty – dolní děložní segment, hrdlo, pochva, zevní rodidla a pánevní dno.