Osetrovatelska_pece_v_gynekologii

11.3.4 Poruchy laktace a obtíže při kojení

11.3.4 Poruchy laktace a obtíže při kojení
 
 
Hypogalakcie je nedostatečná tvorba mléka, může vzniknout ze strany matky, je-li hypotrofie mléčné žlázy, komplikovaný porod, negativní emoce spojeně s porodem, sekundárně následkem nesprávné techniky kojení, a také ze strany dítěte, když je nedostatečný sací reflex nebo rozštěp patra.
Terapie je zaměřená na zlepšení psychického stavu, časté přikládání k prsu, dostatek tekutin a na správnou výživu.
Zástava laktace - obvykle se indikuje po porodu mrtvého plodu, potratu, ze zdravotních důvodů matky. Cílem terapie je fixace prsu, omezení stimulace bradavek, omezení tekutin, léky na zástavu laktace.
Hypergalakcie - je nadměrná tvorba mléka, fyziologická je obvykle 3.–4. den po porodu. Symptomatologie je zaměřená na zduření prsů, jejich bolestivost, pocit plnosti a napětí prsou. Při diagnostice je důležitý klinický obraz. Terapie je reflexní masáž, odstříkání těsně před kojením k zformování bradavky (dítě se pak může efektivně přisát), odstříkání přebytečného mléka po kojení, studené obklady.
Nepravidelnosti a poškození bradavek - mohou být vrozené nebo získané vlivem dlouhodobého vystavení vlhku či nesprávné techniky kojení. Symptomatologicky se sledují vpáčené, krátké a ploché bradavky, trhlinky, oděrky až ragády na povrchu bradavky. Diagnostika  - dle klinického obrazu, terapie – formovač bradavek, chrániče bradavek, epitelizační masti.
Retence mléka - blokáda jednoho z vývodů mléčné žlázy buněčnou drtí z mléka za vzniku sterilního zánětu (většinou z důvodů nedokonalého a nepravidelného vyprazdňování části žlázy). Klinickým obrazem je bolestivé zarudnutí a zatvrdnutí části prsu, obvykle v podpaží, subfebrilie až horečka, také palpační citlivost při vyšetření prsou.
Terapií jsou ledové obklady mezi kojením, před kojením masáž a zahřátí prsu, antipyretika.