Osetrovatelska_pece_v_psychiatrii

8.4 Terapeutické aktivity

8.4 Terapeutické aktivity
 
  
Terapeutické aktivity doplňují lékařskou a ošetřovatelskou péči. Napomáhají k osvojení nebo zlepšení sociálních dovedností pacienta a tréninku kognitivních funkcí. Nezastupitelnou roli mají v relaxaci pacienta či náplni volného času během hospitalizace. (RABOCH, ZVOLSKÝ, 2002)
Mezi nejčastěji využívané terapeutické aktivity řadíme:
Arteterapie využívá k léčebným postupům výtvarných technik. Jedná se o alternativní možnost sebevyjádření a projekce negativního zážitku do výtvarného projevu. Vyobrazení problému napomáhá k ujasnění úvah a usnadňuje verbální vyjadřování pacienta.
Arteterapie se využívá také ve skupinové terapii, kdy se provádí společná kresba, v níž se promítají vztahy mezi členy celé skupiny.
 
Muzikoterapie využívá zvuky a hudbu jako terapeutický prostředek. Pacienti při poslechu hudby zapojují svou fantazii a své prožitky pak sdělují. Aktivní muzikoterapie spočívá ve vytváření hudby (bubnování, vyťukávání rytmů, zpěv atd.)
Hudba je vhodným doplňkem při arteterapii a dalších terapeutických aktivitách.
 
V psychiatrii se využívá ergoterapie, jako prostředek k seberealizaci pacientů. Podporuje psychické i fyzické funkce, napomáhá k návratu dovedností užívaných v běžném životě.
 
Pastorační terapie umožňuje pacientům vyjádřit své emoce a názory, hovořit o morálních, filosofických, náboženských a jiných problémech. Formuje duchovně-etické stránky pacienta. Tato forma terapie není určena jen pro věřící pacienty, ale i pro nevěřící. Poskytuje pocit bezpečí plynoucí ze statutu duchovních.
 
Animoterapie, tedy léčba s pomocí zvířat, poskytuje celou řadu možností:
- Canisterapie je léčebný kontakt psa a člověka; pes pouze svou přítomností vyvolává pozitivní emoce, které jsou potencovány při přímém kontaktu pacienta se psem (hlazení, podávání pamlsků atd.) Metoda je vhodná zejména při problémech s navazováním kontaktu s pacienty, při obtížné komunikaci, při práci s citově deprivovanými lidmi, na geriatrických odděleních apod.
- Felinoterapie je léčebný kontakt kočky a člověka; přítomnost kočky odstraňuje pocity osamění, úzkosti a snižuje stres. Pacienti např. mohou přebrat péči o kočku a tím i pocit potřebnosti a zodpovědnosti. Očekávaným výsledkem je korekce chování, pozitivní ovlivnění sebehodnocení pacienta.  
- Hipoterapie využívá přenosu pohybu koně na člověka spolu s psychologickým působením jízdy na koni. Nejčastěji se využívá  v pedopsychiatrii v rámci léčby přidružených pohybových poruch nebo u dospělých pacientů lze hipoterapii využít jako ergoterapeutickou péči o koně.
 
Nácvik sociálních dovedností je soubor terapeutických aktivit, které směřují k navrácení nebo získání potřebných znalostí a dovedností v reálném životě mimo zdravotnické zařízení. Jde např. o nácvik nakupování, jednání s různými institucemi nebo úřady atd.
 
Kinesiterapie je označení pro pohybové aktivity, které zahrnují prvky např. muzikoterapie, léčebného tělocviku (LTV), sportovních her apod. Účelem  kinesiterapie je zlepšení nebo udržení daného duševního stavu pacienta, zvýšení sebedůvěry, zlepšení koncentrace, paměti, komunikace a sociálních vztahů pacientů.
 
Terapie hrou se uplatňuje nejen u dětských pacientů, ale také v obecné psychiatrii (u dospělých pacientů) a gerontopsychiatrii. Formou kolektivních a individuálních her dochází k úpravě sociální interakce, rozvíjí se komunikace, zlepšuje se koncentrace, paměť a pozitivně je ovlivňováno sebevědomí pacientů.
 
Činnostní terapie je provozována především na uzavřených psychiatrických odděleních a je určena pacientům, kteří nejsou schopni zúčastnit se jiných terapeutických aktivit z důvodu akutního psychického onemocnění nebo somatického postižení. V rámci činností terapie pacienti pod vedením terapeuta provozují přímo na oddělení např. drobné ruční práce, vyrábějí tematicky aktuální předměty (vánoční ozdoby, velikonoční dekorace apod.) Účelem činnostní terapie je aktivizace pacientů a vhodné využití volného času během pobytu na oddělení. V rámci této terapie dochází k rozvoji komunikace a spolupráce pacientů, pozitivnímu ovlivnění sebevědomí a koncentrace pacientů. (PSYCHIATRICKÁ LÉČEBNA BOHNICE, 2012)
 
V rámci terapeutických aktivit v některých zdravotnických zařízeních provozují výlety např. na různé kulturní akce, do ZOO, do cirkusu apod.