Osetrovatelska_pece_v_psychiatrii

10.5 Ošetřovatelská péče u pacienta s poruchou paměti

10.5 Ošetřovatelská péče u pacienta s poruchou paměti
 
  
Paměť je schopnost recepce (zachycení), retence (udržení) a reprodukce (vybavení) prožitku člověka.
Ošetřovatelská péče u pacientů s poruchami paměti klade často vysoké nároky na trpělivost. V případech, kdy pacient trpí ztrátou paměti, je žádoucí při opakovaném osvětlování nějaké situace sdělovat pravdu a používat stejné výrazové prostředky (alespoň stěžejní pro dané sdělení a přizpůsobené vyjadřování pacienta).
Pro pacienty s oslabením paměti nebo s poruchami např. výbavnosti atd. je vhodné využívat různá cvičení a hry podporující paměť a koncentraci.
V rámci ošetřovatelské péče během hospitalizace, především na gerontopsychiatrických odděleních, podporujeme pacienty např. ve vykonávání pravidelných činností (podle stanoveného harmonogramu – např. určený den v týdnu se zalévají ve společenské místnosti květiny), dále pacienty vedeme k účasti na terapeutických aktivitách (např. v rámci muzikoterapie lze s pacienty vzpomínat na slova známých písniček nebo se učit nové).
V neposlední řadě pacientům umožňujeme sledování televize. Často kritizované telenovely lze, především u pacientek vyššího věku, využívat k trénování paměti. Krátké epizody s pomalým vývojem děje a krátkými intervaly mezi vysíláním umožňují pacientům zapamatování si postav i linie příběhu. Jejich dalším nezpochybnitelným pozitivem je i fakt, že se právě tyto pořady stávají velice oblíbeným konverzačním tématem.
 
Příklady potenciálních ošetřovatelských diagnóz:
- Bezmocnost vyvolaná amnézií
- Úzkost vyvolaná paramnézií
- Sociální izolace vyvolaná paramnézií
- Sociální izolace vyvolaná amnézií
- Porucha sebekoncepce vyvolaná amnézií