Osetrovatelska_pece_v_psychiatrii

10.2 Ošetřovatelská péče u pacienta s poruchou myšlení

10.2 Ošetřovatelská péče u pacienta s poruchou myšlení
 
 
Myšlení je psychická funkce umožňující poznávat vnější prostředí i vlastní organismus. Jedná se o logické, racionální zpracovávání vjemů a paměťových stop v součinnosti s ostatními psychickými funkcemi. Myšlení je proces složený z řady operací, mezi které patří:
- komparace a diferenciace
- analýza a syntéza
- abstrakce a konkretizace
- indukce a dedukce
 
K tomu, aby člověk mohl myslet, je nutné být bdělý, udržet pozornost a být schopný pamatovat si.
Myšlení přímo souvisí s inteligencí a manifestuje se řečí, písmem, jednáním.
 
Ošetřovatelská péče o pacienty s poruchou myšlení se odvíjí od typu poruchy, tedy zda se jedná o defekt tempa, struktury nebo obsahu myšlení (viz kapitola 10 Příznaky duševních poruch).
Společným jmenovatelem péče je navázání a udržení důvěry mezi pacientem a ošetřovatelským personálem. Ve všech případech je nutné klást důraz na profesionální komunikaci. Pacient musí pociťovat dostatek prostoru pro vyjádření svých myšlenek a ochotu personálu pacientovi porozumět.
V případě bludů platí zásada o jejich nevyvracení ani potvrzování. Většina bludů vyvolává u pacientů nepříjemné pocity, některé bludy (zvláště depresivní) mohou vést k úzkosti, neklidu, agresivitě pacienta, případně až k sebevražedným pokusům.
Z výše uvedeného vyplývá, že u pacientů trpících bludy je nutný dohled na jejich chování. Dále se ošetřovatelská péče odvíjí od obsahu konkrétních bludů. Může zahrnovat celou škálu intervencí např. dopomoc v oblasti sebepéče, dohled na příjem stravy, tekutin a spánek, zajištění klidného prostředí nebo bezpečí pro ostatní pacienty atd.
 
Příklady potenciálních ošetřovatelských diagnóz:
- Riziko sebepoškození vyvolané bludy
- Sociální izolace vyvolaná bludy
- Porucha komunikace vyvolaná zrychleným myšlením
- Porucha aktivity vyvolaná autistickým myšlením
Nedodržování léčebného režimu vyvolané bludy