Zdravotnicke_pravo_ve_vztahu_k_osetrovatelstvi

8.1.4 Změna pohlaví

8.1.4 Změna pohlaví
 
 
Změnu pohlaví lze provést u transsexuálních pacientů. Rozumí se jí provedení zdravotních výkonů, jejichž účelem je provedené změny pohlaví chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce.
 
Transsexuálním pacientem se rozumí osoba, u níž je trvalý nesoulad mezi psychickým a tělesným pohlavím (porucha sexuální identifikace)[1].
 
Chirurgické výkony směřující ke změně pohlaví je možno provést pacientovi:
a) u něhož byla jednoznačně stanovena porucha sexuální identifikace a prokázána schopnost žít trvale jako osoba opačného pohlaví
b) který neuzavřel manželství ani registrované partnerství anebo že prokáže, že jeho manželství či registrované partnerství zaniklo.
 
Chirurgické výkony směřující ke změně pohlaví lze provést pacientovi staršímu 18 let na základě jeho písemné žádosti a kladného stanoviska odborné komise. U pacienta zbaveného způsobilosti k právním úkonům je navíc ještě třeba souhlasu soudu místně příslušného poskytovateli.
Odbornou komisí v tomto případě ustanovuje Ministerstvo zdravotnictví. Ta podá pacientovi, popř. jeho zákonnému zástupci informaci o povaze zdravotního výkonu, jeho trvalých následcích a rizicích. S provedením změny pohlaví lze započít, jestliže k tomu pacient bezprostředně před započetím udělil písemný souhlas.
 
O provedení změny pohlaví vystaví poskytovatel pacientovi potvrzení.

[1]§ 21, odst. 1, zákon č. 373/2011 Sb.