Zdravotnicke_pravo_ve_vztahu_k_osetrovatelstvi

12.2 Plátci pojistného na zdravotní pojištění

12.2 Plátci pojistného na zdravotní pojištění
 
 
Plátcem pojistného je ten, kdo odvádí pojistné na zdravotní pojištění příslušné zdravotní pojišťovně. Poplatníkem pojistného je ten, k jehož tíži se pojistné odvádí.
 
Plátci pojistného na zdravotním pojištění jsou:
a) pojištěnci
b) zaměstnavatelé
c) stát
 
Pojištěnce jako plátce na zdravotním pojištění zákon vymezuje v § 5 velmi široce. Zjednodušeně řešeno, jsou jimi především osoby samostatně výdělečně činné.
 
Zaměstnavatelé odvádějí příslušnou část pojistného za své zaměstnance ke své tíži a dále odvádějí i tu část pojistného, kterou platí ke své tíži zaměstnanci, avšak zaměstnavatelé ji srazili z jejich hrubých mezd.
 
Stát je plátcem pojistného za tzv. státní pojištěnce. Těmi jsou osoby uvedené v § 7 zákona. Obecně se jedná o osoby bez vlastních příjmů. Například je možno uvést:
- nezletilci a osoby soustavně se připravující na povolání
- důchodci
- ženy na mateřské dovolené a rodiče na rodičovské dovolené a i jim na roveň postavené osoby
- uchazeči o zaměstnání evidovaní v evidenci úřadů práce.
- osoby ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody.
 
Pojistné se platí zdravotní pojišťovně, u které je pojištěnec pojištěn.
 
Z účasti na zdravotním pojištění nelze vystoupit. Účast však lze přerušit, a to na dobu, po kterou bude pojištěnec v cizině, pokud je v cizině zdravotně pojištěn a učinil u své příslušné zdravotní pojišťovny písemné prohlášení.  Po skončení pobytu v cizině je pojištěnec povinen předložit příslušné zdravotní pojišťovně doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce. Za dlouhodobý pobyt v cizině se považuje nepřetržitý pobyt v délce minimálně 6 měsíců.
 
Pojistné za zaměstnance hradí (je poplatníkem) z jedné třetiny sám zaměstnanec a ze dvou třetin zaměstnavatel.