Ekonomika a pojišťovnictví

4.2.2 Akciová společnost

Akciová společnost je právní forma určená pro velké podnikání. I když tato právní forma není nejpočetnější formou podnikání v České republice, význam podnikatelských subjektů s touto právní formou je pro celé národní hospodaření nejdůležitější, protože tuto právní formu mají obvykle největší a nejvýznamnější podniky.
 
Z historického hlediska je akciová společnost nejdokonalejší a nejvyšší formou skupinového podnikání, protože řeší oba hlavní limitující faktory individuálního podnikání, tedy jak kapitálovou omezenost, tak právní rizikovost. Akciové společnosti jako velké a významné podniky mají obvykle snazší přístup k cizímu kapitálu (k úvěrům) a společníci akciové společnosti (akcionáři) neručí vůbec za závazky akciové společnosti. Je tedy typickou kapitálovou obchodní společností.
 
Akciovou společnost můžeme stručně definovat jako obchodní společnost, jejíž základní kapitál je rozvržen na určitý počet akcií. Zakládá se přijetím stanov a zákon stanoví minimální výši základního kapitálu akciové společnosti na částku 2 mil. Kč, popř. 80 000 EUR.
 
Akciová společnost povinně vytváří tyto orgány:
a) plenárním orgánem je valná hromada - je nejvyšším orgánem akciové společnosti. Je shromážděním všech akcionářů a jejím hlavním úkolem je volba, popř. odvolání ostatních orgánů společnosti a dále schválení hospodářského výsledku, způsobu jeho rozdělení či uhrazení ztráty, rozhodnutí o vyplacení podílu akcionářů na zisku akciové společnosti (dividend) a i odměn členům orgánů společnosti (tantiém) a i další rozhodnutí. Na valné hromadě společníci (akcionáři) hlasují vahou svých podílů, tj. akcií.
b) název výkonného a i kontrolního orgánu závisí na zvoleném systému řízení uvedeném ve stanovách. Akciová společnost si může zvolit buď dualistický, nebo monistický systém řízení. Při dualistickém systému řízení, který je u nás tradiční, je valnou hromadou voleno představenstvo a dozorčí rada. Při monistickém systému řízení je valnou hromadou volena pouze správní rada.
 
Dualistický systém řízení:
Představenstvo - je výkonným a zároveň statutárním orgánem akciové společnosti. Schází se podle potřeby (obvykle jednou za měsíc). Je kolektivním orgánem. Proto musí být určeno, kteří členové představenstva a jakým způsobem jednají za společnost navenek. Vzhledem k tomu, že představenstvo jako statutární orgán nezasedá nepřetržitě, avšak úkony jménem společnosti je třeba konat denně, ustanovuje se obvykle funkce generálního ředitele, který je, na rozdíl od členů představenstva, zaměstnancem akciové společnosti. Nemá však postavení statutárního orgánu, a proto právní úkony za společnost může činit jen na základě a v rozsahu zmocnění, které mu udělí statutární orgán, tedy představenstvo. Toto zmocnění má obvykle formu plné moci.
Dozorčí rada -  je kontrolním orgánem. Jejím úkolem je kontrola činnosti představenstva, popř. generálního ředitele a dále kontrola plnění usnesení valné hromady.
 
Monistický systém řízení:
Správní rada jako kolektivní orgán v sobě spojuje jak funkci výkonnou, tak kontrolní. V rámci výkonné funkce určuje obchodní vedení společnosti. V rámci kontrolní funkce kontroluje výkon obchodního vedení, které realizuje statutární ředitel. Ten je volen a odvoláván správní radou a může být i jejím předsedou.
           
Kapitál akciové společnosti je rozvržen na akcie. Akcie je cenný papír a jsou s ní spojena práva akcionářů, která jsou:
a) společenská - např. právo účasti na valné hromadě, právo volit a být volen do orgánů akciové společnosti apod.
b) majetková - např. právo na podíl na zisku, na likvidačním zůstatku apod.
 
Akcie můžeme členit podle několika kritérií. Rozlišujeme např. akcie:
a) - kusové – ty nemají vyjádřenou jmenovitou hodnotu a představují stejné podíly na základním kapitálu společnosti
- s určitou jmenovitou hodnotou
- hromadné akcie – nahrazují určitý počet akcií určitého druhu
 
b) podle druhu dělíme akcie na:
- kmenové - s nimi nejsou spojena žádná zvláštní práva akcionářů
- prioritní - s nimi jsou spojena určitá přednostní práva akcionářů, např. na přednostní úpis akcií, na přednostní výplatu dividendy apod.
 
c) podle podoby rozlišujeme akcie:
- listinné - mají papírovou podobu
- zaknihované - nemají papírovou podobu, ale jen podobu záznamu v zákonem stanovené evidenci
 
d) podle formy rozlišujeme akcie:
- na jméno - jsou vystaveny na jméno konkrétního akcionáře. Jsou-li vystavené v listinné podobě, pak jsou převoditelné rubopisem na řad, tj. zápisem o změně majitele na rubové straně listinné akcie. Aktuálním vlastníkem je ten, kdo je zapsán na rubové straně akcie jako poslední v řadě vlastníků akcie.
- na majitele (doručitele) – mají neomezenou převoditelnost. Existují jen jako zaknihovaný cenný papír nebo jako imobilizovaný cenný papír.
 
Ve zdravotnictví bylo podnikání formou akciových společností poměrně omezené. Avšak po převodu bývalých okresních nemocnic, které měly právní formu příspěvkových organizací státu, v roce 2003 na kraje, byly tyto nemocnice často převáděny do právní formy akciových společností, a to obvykle s jediným akcionářem, kterým je kraj. Vhodnost tohoto řešení ukáže teprve čas, protože řada těchto nemocnic se potýká s ekonomickými problémy, které vedou k dlouhodobé ztrátovosti jejich činnosti, což je v případě obchodních společností problém.
Právní formu akciové společnosti mají často i velkodistributoři léků a zdravotní techniky a i jiné subjekty.