Ekonomika a pojišťovnictví

2.2 Zdravotní pojišťovny

Většina nákladů na výkon zdravotních služeb je hrazena z prostředků zdravotního pojištění. To je v České republice koncipováno jako tzv. statutární, tedy povinné zdravotní pojištění (k tomu blíže v kapitole 6 této publikace). Jeho podstatou je to, že fyzické osoby s trvalým pobytem na území České republiky a cizinci pracující u zaměstnavatele se sídlem v České republice musí být povinně účastníky zdravotního pojistného systému, jinými slovy, musí být pojištěni u některé zdravotní pojišťovny působící na území České republiky.
 
Zdravotní pojišťovny jsou zřizovány zákonem. Ke zdravotním pojišťovnám blíže viz kapitola 6.6 této publikace. Nyní pouze konstatujme, že v České republice působí dva druhy zdravotních pojišťoven:
a) Všeobecná zdravotní pojišťovna - byla zřízena zákonem č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně
b) zaměstnanecké zdravotní pojišťovny - jsou zřizovány na základě zákona č. 280/1992 Sb., o zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách.
 
Zdravotní pojišťovny vykonávají v rámci systému zdravotního pojištění především tyto dva základní druhy činností:
a) výběr a správu pojistného na zdravotní pojištění
b) úhradu výkonů zdravotním zařízením za poskytnuté zdravotní služby.
 
ad a) Výběr pojistného na zdravotní pojištění se děje na základě zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Z vybraného pojistného se vytváří fond zdravotního pojištění, ze kterého jsou potom hrazeny náklady na zdravotní služby.
 
ad b) Úhrady výkonů za poskytovanou zdravotní službu zdravotnickými zařízeními zdravotní pojišťovny provádějí na smluvním základě. Tyto výkony proplácejí tedy těm zdravotnickým zařízením, se kterými mají pro daný druh zdravotní služby uzavřenou smlouvu, a v rozsahu nasmlouvaných zdravotních služeb.