Ekonomika a pojišťovnictví

12.2 Obecná pravidla pro vedení účetnictví

Povinnost vést účetnictví zákon ukládá:
a) všem právnickým osobám
b) fyzickým osobám
- které jsou zapsány v obchodním rejstříku
- kterým povinnost vést účetnictví ukládá zvláštní právní předpis
- které vedou účetnictví na základě vlastního rozhodnutí.
 
Všechny tyto subjekty se považují za účetní jednotky. Ty jsou povinny účtovat:
- o stavu a pohybu majetku a závazků
- o nákladech a výnosech
- o hospodářském výsledku.
 
Účetnictví sleduje stavy a pohyby v čase. Respektovat časovou souvztažnost ve vedení účetnictví je jednou z jeho základních zásad. Předpokládá účtování o hospodářských skutečnostech v tom časovém období, ve kterém se odehrály. Přitom zákon o účetnictví stanoví závaznou metodiku, jak faktor času v účetnictví respektovat.
 
Subjekty, na které se vztahuje povinnost vést účetnictví, vedou toto účetnictví v tzv. účetním období. Tímto obdobím je kalendářní rok (od 1. 1. do 31. 12. příslušného roku).
 
Některé hospodářské subjekty, u kterých je to odůvodněno povahou jejich hospodářské činnosti, účtují v rámci tzv. hospodářského roku. Tímto hospodářským rokem je účetní období, které začíná prvním dnem jiného měsíce, než je leden, a končí k poslednímu dni měsíce, který je dvanáctým měsícem jdoucím po měsíci, ve kterém byl hospodářský rok začat (včetně tohoto počátečního měsíce).
 
Účetní jednotky mohou vést účetnictví za pomoci technických prostředků, nosičů informací a programového vybavení. Jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny.
 
Mohou vést účetnictví i prostřednictvím jiných subjektů (účetních firem). I v tomto případě však odpovídají za řádnost vedení účetnictví a případný postih pak mohou vést v rámci civilního řízení proti tomu, kdo pro ně účetnictví vede.
 
Zákon o účetnictví ukládá povinnost vést účetnictví:
a) správně – tj. v souladu se zákonem o účetnictví a s jinými právními předpisy
b) úplně – tj. tak, že v účetnictví jsou zachyceny všechny účetní případy, které se v příslušném období staly
c) průkazně – tj. tak, že účetní zápisy jsou podloženy příslušnými účetními doklady a že účetní jednotka provádí pravidelné inventarizace
d) srozumitelně – tj. tak, aby bylo možno jednoznačně určit obsah jednotlivých účetních zápisů
e) způsobem zaručujícím trvalost účetních záznamů – tj. tak, aby byla účetní jednotka schopna splnit povinnost archivovat účetní knihy a jiné dokumenty po dobu stanovenou zákonem o účetnictví.