Ekonomika a pojišťovnictví

11.1 Náklady zdravotnického zařízení

Náklady představují v peněžním vyjádření spotřebu věcných prostředků a práce.
Náklady je možno členit podle mnoha kritérií:
a) podle času rozlišujeme náklady:
- pořizovací - to jsou náklady, které je třeba vynaložit před zahájením provozu zdravotnického zařízení (např. koupě budovy, pronájem prostor, zakoupení vybavení apod.), popř. při pořízení nového přístroje, zařízení apod.
- provozní - to jsou náklady vznikající při provozu zdravotnického zařízení (spotřeba energie, mzdy pracovníků, úklid pracoviště apod.)
- investiční - to jsou náklady spojené s rozvojem zdravotnického zařízení (vybudování nové ordinace, nového pavilonu nemocnice a její zařízení, vybavení nového pracoviště apod.)
 
b) podle druhu rozlišujeme:
- materiálové náklady, tj. náklady na pořízení materiálu, dodávky energií apod.;
- náklady na služby, tj. náklady na dodavatelsky zajišťované služby (např. opravy a udržování, poštovní služby, bankovní služby apod.);
- finanční náklady, tj. náklady spojené s finanční službou (úroky z úvěrů, pojistné apod.)
- osobní náklady, tj. náklady živé práce (mzdy, zákonné pojištění apod.)
- manka a škody, tj. náklady spojené s inventurními schodky, vzniklé škody apod.
- ostatní náklady
 
Členěním nákladů podle druhu se uplatňuje především v účetnictví, ale např. i při kalkulacích cen apod.
 
c) podle účelu rozlišujeme náklady:
- přímé - lze jejich výši stanovit na jednotku (tou je např. pacient, oddělení apod.). Jedná se např. o materiálové náklady.
- nepřímé - nemají přímý vztah k jednotce výkaznictví (např. náklady na správní režii, finanční náklady apod.),
 
d) podle vztahu k objemu výkonů rozlišujeme:
- fixní náklady, tj. náklady, jejichž výše se nemění se změnou výkonů (např. náklady na nájemné, na mzdy apod.). Nemění se průběžně se změnou výkonů, ale skokem (např. pronajmutím dalších prostor).
- variabilní náklady, tj. takové, které se mění plynule se změnou výkonů (např. náklady a léky, na materiál, na potraviny apod.).
 
Existují i další hlediska, podle kterých lze náklady členit (např. náklady celkové, průměrné, mezní). Těmi se však, již zabývat nebudeme.
 
Od pojmu „náklad“ je třeba odlišovat pojem „výdaj“. I když v běžné mluvě jsou slova náklad a výdaj v podstatě synonyma, z hlediska ekonomické vědy jsou to kategorie, tedy pojmy s přesně definovaným významem, který je jedinečný. Výdaje představují úbytek peněz vynaložený na konkrétní náklad.
 
Často se pojmy náklad a výdaj kryjí, jindy jsou odlišné. Např. zakoupí-li zdravotnické zařízení drahý přístroj, pak jeho kupní cena představuje výdaj (peněz, které bylo třeba vydat na pořízení přístroje) a jeho odpis za zúčtovací období představuje náklad, který ovlivňuje hospodářský výsledek. Jinými slovy, náklad je ta část výdajů, která ovlivňuje hospodářský výsledek. Výdaj neovlivňuje hospodářský výsledek (není-li totožný s nákladem), ale ovlivňuje cash flow (hotovostní tok).

ZLÁMAL, BELLOVÁ. 2005, s. 108