Multikulturní ošetřovatelství

2.4.2 Historie Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů

2.4.2 Historie Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů
 
 
Joseph Smith byl ve svém mládí obklopen různými církvemi a každá tvrdila, že hlásá pravdu. Joseph Smith o tom přemýšlel, aby zjistil, která z církví měla pravdu a na jaře roku 1820 odešel jako 14letý chlapec do lesnatého hájku poblíž svého domova v Palmyře ve státě New York a modlil se, aby zjistil, do které církve má vstoupit. Údajně se mu zjevil Bůh Otec a Jeho syn Ježíš Kristus. Joseph zjistil, že Církev, kterou kdysi založil Ježíš Kristus, již na zemi neexistuje, a proto Bůh vybral Josepha Smitha, aby znovuzřídil Církev Ježíše Krista na zemi. Dle historických pramenů v průběhu následujících deseti let Josepha Smistha (proroka této církve) navštívili další poslové z nebe.
 
Obr. č. 13. Joseph Smith, vůdce a zakladatel mormonů.
 
Od nich obdržel a přeložil Knihu Mormonovu a poté obdržel i pravomoc založit Církev. Církev byla založena 6. dubna 1830 ve Fayette ve státě New York a Joseph Smith se stal jejím vedoucím. Církev se rozrůstala do organizační velikosti, jejíž členové a kongregace se nacházejí dnes po celém světě. Po smrti zakladatele svého proroka a zakladatele se mormoni pod vedením B. Younga rozhodli založit vlastní město. A tak se ve státě Utah město Salt Lake City stalo ústředím Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Dodnes je Salt Lake City v USA vzkvétajícím městem na úpatí Skalistých hor a ústředím církve. Druhý prezident Církve, Brigham Young, založil stát Utah a další města v Kalifornii, Arizoně, Nevadě a Idaho. Například v roce 1844 vyvedl 100 000 Svatých z Ohia do 1800 km vzdáleného údolí Solného jezera (Salt Lake). Mormonům se zde podařilo vytvořit z pusté pouště kvetoucí kulturní krajinu a tento přesun je jedním z největších stěhování lidí v historii Ameriky. Navzdory značnému nedostatku vhodných míst k založení osídlení (zejména pro nedostatek pitné vody) se sem stěhovaly další a další mormonské rodiny, jejichž cílem bylo najít zemi, kde by mohla jejich církev v klidu žít, daleko od pronásledování, kterého se jí dostávalo ve státech Unie (König, 1994).
 
Dnes ve státě Utah žije 2,7 mil. Obyvatel a 66 % z nich jsou Svatí posledních dnů (Vokoun, 1997). Církev zde vlastní chrámové náměstí, území v atraktivní části města o velikosti přibližně 14 hektarů, na kterém stojí chrám Salt Lake, Tabernacle, Assembly Hall a dvě návštěvnická centra. Církevní úřední budova je na východ od Chrámového náměstí. V přítomném impozantním konferenčním centru se pořádají celosvětové konference. Do chrámů platí omezení vstupu, například do vysvěceného chrámu nesmějí vstoupit nečlenové církve. Církev nemá co skrývat, ale jedná se spíše o určité naplnění posvátnosti a svatosti. V chrámu je nošen speciální bílý oděv, který symbolizuje čistotu (http://www.cs.wikipedia.org).
 
Obr. č. 14. Typické oblečení mormonů.
 
Nejvyšším představitelem církve je prezident, který je považován za Božího proroka. Kromě prezidenta a jeho dvou rádců se na řízení celosvětového působení církve podílí také Kvorum dvanácti apoštolů (Tomey, 2006).