Multikulturní ošetřovatelství

1.2 Významné prvky multikulturního ošetřovatelství

1.2 Významné prvky multikulturního ošetřovatelství
 
  
S významem multikulturního ošetřovatelství vystává několik pojmů, které je nutné alespoň orientačně vysvětlit pro pochopení správného přístupu k nemocným cizincům. Mezi základní pojmy zachovávající význam multikulturního ošetřovatelství patří:
Koncept multikulturalismu 
Uchování kulturní identity migrantů - v jenom státě (nebo na určitém území) žije vedle sebe několik představitelů (skupin) různých kultur, která je plně zachována, jinými občany (skupinami) respektována a tolerována.
 
Koncept transkulturalismu 
Interakce mezi příslušníky majoritních a minoritních společností a skupin.
 
Multikulturní výchova
Praktická edukační a osvětová činnost, realizovaná ve školách a institucích celoživotního vzdělávání za účelem sbližování a vzájemné spolupráce mezi etniky, národy, kulturami a rasami.
 
Etnikum
Označení pro kulturně definované a diferencované skupiny lidí.
 
Etnická skupina
Společenství, jehož členové sdílejí pocit sounáležitosti, mají společný rasový původ, společný jazyk a sdílejí společnou kulturu. V etnických skupinách jsou dodržovány stálé, jednou pro vždy dané a během společenského vývoje schválené a osvědčené způsoby existence skupin. Jedná se o společenství jedinců, kteří udržují a šíří exkluzivní kulturní a sociální dědictví z generace na generaci.
 
Etnicita
Navzájem provázaný systém kulturních, rasových, jazykových a teritoriálních faktorů, historických osudů a představ o společenském původu, působících v interakci a formujících etnické vědomí člověka a jeho etnickou totožnost.
 
Majoritní skupina
Dominantní skupina, sdružení uvnitř společnosti, které má v dané lokalitě politickou, ekonomickou nebo kulturní převahu (např. Češi vůči Romům v ČR).
 
Minoritní skupina
Skupina lidí, která je z důvodu svých fyzických a kulturních charakteristik vyčleněná ostatními příslušníky společnosti ve které žijí (častý problém Romů v ČR). Chování dominantní skupiny k minoritní skupině je odlišné (v ČR známe chování samaritánské – např. sociální dávky pro Romy a pak xenofobní – např. útoky na Romy v Českých Budějovicích nebo na Chomutovsku).
 
Národ
Množství lidí zrozených z téhož kmene, bydlících na stejném místě na zeměkouli a užívající stejný jazyk. Národy jsou identifikovány třemi typy kritérií: kritéria kultury- společný jazyk, náboženství, nebo společná dějinná zkušenost. Dále jsou to kritéria politické existence- stát nebo autonomní postavení v mnohonárodním či federativním státě. A na závěr to jsou psychologická kritéria- sdílení společného vědomí o své příslušnosti k určitému národu.
 
Národnostní menšina
Má zvláštní fyzické nebo kulturní rysy, které jsou dominantní společností takto vnímány. Vyznačuje se sebeuvědoměním, vnitřní soudržností. Členy skupiny spojují osobité rysy, které můžou přinášet společenské znevýhodnění. Členství v menšině se přenáší dědičností. Příslušníci menšin často uzavírají sňatek uvnitř skupiny. Obecně pojem „národnostní menšiny“ je užíván k tomu, aby bylo možno zařadit pod jeden stručný termín všechny typy a kategorie etnických společenství s výjimkou státních národů na ,,vlastním“ teritoriu. Malá etnika nedisponující vlastním státem, jedná se tak o části velkých státních národů sídlící na území jiného státu a specifické případy na pomezí etnografické nebo sociální skupiny.
 
Kultura
Součást výbavy lidského druhu: sdílený způsob vyjadřování, nejrůznější gesta a postoje, způsob oblékání či příprava a konzumace jídla. Kulturní rozmanitost je jedním ze znaků lidského života. Kultura se vyznačuje zjevnými i skrytými pravidly chování, má materiální i duchovní artefakty a symboly, jakými jsou např. architektura, lidová slovesnost, víra, ideje, gesta, představy, tradiční rituály a specifické činnosti, které mají v dané kultuře zvláštní význam. Kulturní hodnoty se řídí nadosobními symboly a liší se od biologicky a geneticky předaného dědictví. Kulturní hodnoty znamenají jisté závazky a odpovědnost.
 
Subkultura
Označuje skupinu, která se odchyluje od dominantní skupiny v hodnotách, vírách, normách, mravních zásadách a způsobech života s některými znaky, které charakterizují jejich unikátní způsob života. Jedná se o kulturu osobité menšinové skupiny v rámci kultury většinové, převládající nebo oficiální (např. skinheads, hippies, punk, hip hop).

(Ivanová, 2005; Průcha, 2001; Špirudová, 2006)