Multikulturní ošetřovatelství

2.3.4 Přistup ke zdraví a nemoci

2.3.4 Přistup ke zdraví a nemoci
 
 
Smrt a život, nemoc a zdraví jsou vůle boží, zastává islámský názor. Islámská víra muslimům přikazuje, aby léčili své nemocné a dbali na prevenci. Muslimům je také přikazováno, aby dodržovali preventivní opatření proti onemocněním (prevence je lepší než lék). V muslimském světě neexistují domovy a podobná zařízení pro staré lidi. Pro muslima je péče o své rodiče, v době finálního období jejich života ctí a požehnáním. V islámských zemích je běžné pečovat o staré rodiče v domácím prostředí. Je-li jedinec hospitalizován byť jen v nemocnici, cítí se od rodiny izolovaný. Pokud je islámský jedinec hospitalizován ve zdravotnickém zařízení, dochází za ním celá mnohočetná rodina, což je náročné zejména pro ošetřující personál, kdy všichni příslušníci rodiny chtějí být informováni o stavu člena rodiny.
 
Při sdělování diagnózy je tradicí, že nejdříve je informována rodina, a to z toho důvodu, aby byl pacient chráněn před ztracením naděje. Jedná-li se o závažnou diagnózu, rodina se snaží pravdu před pacientem tajit. Svá pravidla mají i intimní kontakty s opačným pohlavím. Ženě se zakazuje odhalit se před cizím mužem, a to i v případě vyšetření a bývá vždy v doprovodu svého manžela či jiné ženy. Z hlediska kladení otázek anamnézy bychom měli být na pozoru - muslimský pacient, který je dotázán na základní fyziologické funkce spojené s vyměšováním, může reagovat vyhýbavě, protože v islámské kultuře jsou tyto věci tabuizovány, jelikož se týkají intimního života (Ivanová, 2005). Vnímání intimity je odlišné u muslima – muže, za nahotu je považována oblast od pasu dolů až po kolena. U ženy intimita zahrnuje celé její tělo, mimo oblasti očí a zápěstí. Ošetřující personál by mněl vždy, pokud je to možné zajistit při hygienických potřebách ošetřující personál stejného pohlaví nebo na přání klienta rodinné příslušníky (Ševčíková, 2008).
 
Hygiena je dodržována denně hlavně díky k modlitbám. Zajímavá je péče o ochlupení, které věnují muslimové značnou pozornost. Povinnost každého muslima je odstraňovat ochlupení 3x týdně, v oblasti genitálií 1x za 14 dní. Čištění zubů je také přikládáno velký význam, dle islámu by si měli muslimové minimálně 1x denně čistit zuby před každým modlením. Pro ústní hygienu muslimové užívají hojně kořeny rostliny Miswak, než zubní kartáček. Pokud pacient krvácí, má zánětlivý proces, vykonával potřeby s močením či se stolicí, měl pohlavní akt nebo například žena je po gynekologickém vyšetření, je považován za „znečištěného“ a měl by se umýt. Podávání krve zde je povoleno i od neislámského jedince (Ivanová, 2005). Z hlediska prevence rakoviny a začlenění do společnosti se chlapcům provádí ve věku od 7 do 10 let obřízka. Provádí ji speciálně vyškolený lékař a tímto obřadem je hoch přijat do společnosti muslimů (Mastiliaková, 2007).
 
Obrázek č. 12: Jak použít Miswak?