Vyziva_a_dietetika

9.2 Přehled a charakteristika jednotlivých diet

9.2 Přehled a charakteristika jednotlivých diet
 
 
Diety v dietním systému byly vždy členěny do několika skupin podle různých kritérií. Dosud přetrvávajícím je členění podle technologických základů – to znamená podle typu zpracování surovin na jednotlivá jídla. Vzhledem k vývoji mnoha technologií umožňujících přípravu pokrmů bez tuku, v páře, horkým vzduchem a podobně, postrádá toto třídění svůj původní význam. Dietní systém napomáhá zařadit pacienta do určité skupiny diety označené číslem, což umožňuje zajistit každému relativně odpovídající kvalitní stravu.
Mezi onemocnění, u kterých je dieta významnou součástí léčby, patří například nemoci ledvin, srdce, jater, slinivky břišní, potravinové alergie, ale i nemoci trávicího či močového ústroji a třeba i obezita. Účinku se dosahuje úpravou obsahu některých živin podle druhu onemocnění.
Dietní systém rozdělujeme na:
1. diety základní (značí se číslem)
2. diety speciální (značí se číslem a velkým tiskacím S)
3. standardizované (značí se S v kombinaci se zkratkou nebo číslem)
 
Základní diety
Do této skupiny se řadí diety, které se vyskytují ve zdravotnických zařízeních vždy.
Dieta číslo 0 – tekutá – mechanicky nejšetrnější strava. Indikována u pooperačních stavů, onemocnění zažívacího traktu, dutiny ústní apod.
Dieta číslo 1 – kašovitá – šetřící dieta v kašovité formě. Indikována u pooperačních stavů, onemocnění žaludku, trávicího traktu a dutiny ústní.
Dieta číslo 2 – šetřící – nutričně plnohodnotná dieta upravena k lehké stravitelnosti s pestrým výběrem. Energeticky plnohodnotná strava s šetřící úpravou pokrmů. Je vhodná k realimentaci, u pacientů s funkčními poruchami zažívání a u seniorů.
Dieta číslo 3 – racionální – jedná se o stravování bez dietních omezení. V nemocničním stravování však jde o nutričně plnohodnotné stravování s vyváženým zastoupením živin a měla by splňovat podmínky zdravého stravování.
Dieta číslo 4 – s omezením tuků – nevyvážený poměr základních živin a může být i energeticky neplnohodnotná. Pokud tomu tak není, obsahuje vyšší množství sacharidů, než je obvyklé v nutričně vyvážených dietách. Obvykle se využívá u pacientů s onemocněním žlučníku, žlučových cest a dále je dlouhodobou až trvalou variantou stravování po odeznění akutní pankreatitidy.
Dieta číslo 5 – bezezbytková – dieta má své specifické určení, v běžném dietním systému se sice vyskytují, ale jejich použití by mělo být navázáno na individuální nutriční režim podle potřeby nemocného. Výběr potravin pro dietu 5 je totiž třeba upravovat podle konkrétního onemocnění a individuální snášenlivosti daného pacienta. V základní verzi bývá využívána u pooperačních stavů v pozdní pooperační době, případně u zánětlivých onemocnění střev.
Dieta číslo 6 – nízkobilkovinná – dieta má své specifické určení, v běžném dietním systému se sice vyskytují, ale jejich použití by mělo být navázáno na individuální nutriční režim podle potřeby nemocného. Dieta 6 je v základním provedení připravována s obsahem 50 g bílkovin denně. Může být jak slanou, tak i neslanou variantou. Toto nastavení však nevyhovuje pacientům, kterým je určena dávky bílkovin podle své tělesné hmotnosti. Velmi často tito pacienti trpí nechutenstvím a z podávaných jídel snědí pouze část, což vede ke zhoršování celkového stavu, případně k malnutrici. Využívá se u pacientů s chronickým selháváním ledvin různé etiologie, u nemocných s nefrotickým syndromem.
Dieta číslo 7– nízkocholesterolová – plnohodnotná, bohatá na vitaminy, pektiny a celulózu, s převahou polynenasycených mastných kyselin. Indikuje se jako prevence onemocnění kardiovaskulárního aparátu.
Dieta číslo 8 – redukční – v krátkodobé hospitalizaci nemá zdůvodnění, v případě dlouhodobé hospitalizace pak musí splňovat individuální potřebu daného pacienta ve vazbě na případné další onemocnění. Redukční dieta se indikuje u nemocných trpících obezitou, hyperlipoproteinémií.
Dieta číslo 9 – diabetická – je připravována bez dietních omezení, se zastoupením živin podle typu zvolené diabetické diety. Jako základní dieta se volí 225 g sacharidů na den, což znamená pro mnoho nemocných, redukční dietu s rizikem vzniku malnutrice. Častou modifikací diabetické diety je šetřící úprava pro nemocné se zažívacími problémy či chronickými onemocněními, značená 9S.
Dieta číslo 10 – neslaná, šetřící – v podstatě se jedná o dietu číslo 2 v neslané podobě. Dieta se indikuje u pacientů s hypertenzí a otoky.
Dieta číslo 11 – výživná často se odvozuje od diety racionální s přidáním přídavků (ovoce, jogurt apod.). Indikace u nemocných s vyšší energetickou potřebou, kteří nepotřebují šetřící úpravu.
V zařízeních poskytujících péči dětem jsou pro tyto nemocné obvyklé diety číslo 12 (batolecí) a číslo 13 (pro větší děti), případně v dalších modifikacích. Vzhledem k tomu, že i u dětí se vyskytují onemocnění žlučníku, slinivky břišní, střev a podobně, je vhodné vytvořit dietní systém pro děti, splňující jak parametry odpovídající onemocnění, tak stravování a nutriční potřebě dítěte.
 
Speciální diety
Do této skupiny patří diety speciální ve smyslu použitých surovin nebo výrobních postupů. Obvykle mají přísnější dávkování živin a podávají se pacientům s těžším onemocněním. Lze se s nimi setkat na jakémkoli oddělení.
0S – čajová
1S – tekutá výživná
4S – s přísným omezením tuků
9S – diabetická šetřící
 
Standardizované diety
Diety, které jsou specifické pro určité onemocnění, se nazývají standardizované diety. Mezi ně patří.
S/OK – dieta pro zajišťování okultního krvácení
S/P – pankreatická dieta
S/35, S/25 – přísné nízkobílkovinné diety (číslo značí denní dávku bílkovin v gramech)
S/Blp – bezlepková dieta
S/BLK – dieta bezlaktózová
 
Diety výběrové a individuální
Některé pacienty nelze zařadit do dietního systému. Jedná se o pacienty, kteří mají individuální požadavky na stravování vzhledem k tomu, že některé pokrmy či potraviny nesnášejí, nejedí či k nim mají odpor, nedůvěru z důvodu etnických, náboženských a jiných. Do této skupiny patří i četná skupina nemocných, kteří trpí nechutenstvím. Dále se jedná o pacienty, kteří z důvodu nemoci musí mít specifické, individuální stravování či atypické nutriční režimy (například onkologický pacient). U těchto pacientů je potřeba zajistit stravování výběrem z nabídky pokrmů a potravin či individuální sestavení jídelníčku, případně jednotlivě připravované pokrmy. Tyto postupy a péči o tyto nemocné je třeba zajistit vždy nutričními terapeuty.
 
Všechny diety je možné upravit také mechanicky – tedy do kašovité či mleté formy. Pozor na riziko snížení nutriční hodnoty v důsledku mechanické úpravy.