Vyziva_a_dietetika

11.1 Bezpečnost vody

11.1 Bezpečnost vody
 
 
Bezpečnost vody
Voda tvoří součást každého živého organizmu, která zabezpečuje všechny pochody a reakce potřebné pro přežití. Slouží k transportu živin a kyslíku. Podílí se na odstraňování zplodin metabolismu, funguje jako rozpouštědlo živin (zejména minerální látky), reguluje tělesnou teplotu a působí jako přirozený zvlhčovač kloubů. Nedostatečný příjem vody pro člověka má za následek hromadění odpadních látek v organizmu, což se projeví sníženou regulací tělesné teploty, poruchami trávení a vstřebávání živin ve střevě, zpomaleným vylučováním produktů látkové přeměny, zahušťováním krve a intoxikací organizmu.
 
Voda je nejdůležitější součástí přírody. Je podstatná pro život člověka, zvířat, rostlin, ale i pro všechny odvětví průmyslu. Voda tvoří 71 % povrchu země, z toho slaná voda představuje 97, 2 % a sladká voda pouze 2,8 %. Většina sladké vody se nachází na zemi ve formě ledu a sněhu (až 77 %), pouze 23 % tvoří povrchové a podzemní vody, které lze upravovat a využívat jako pitnou vodu. Voda na Zemi nepřetržitě cirkuluje, což je podmíněno zemskou gravitací a sluneční energií. Působením slunečního záření se zemský povrch zahřívá, voda se z vodních hladin, z půdy, rostlin, ale i ledovců vypařuje a mění se v mraky. V mracích se voda kondenzuje a padá zpět na Zem v podobě dešťových kapek, nebo sněhových vloček. Poté se dostává do oceánu, vodních toků, nebo vsákne do půdy. Voda nahromaděna ve vodních tocích odtéká do oceánů, odkud se znova vypařuje. Tento cyklus se soustavně opakuje. Voda se vyskytuje v přírodě ve třech základních formách: srážková, povrchová a podzemní voda.
Srážková voda – vyskytuje se ve formě páry, kapek a krystalů, nebo ve formě atmosférických srážek (déšť, sníh). Srážková voda se znečišťuje při přechodu přes ovzduší. Často dochází k jejímu okysličení, což má negativní vliv na rostlinstvo. Jako zdroj pitné vody se srážková voda využívá jedině při nedostatku jiných vhodných zdrojů.
Povrchová voda – vyskytuje se přirozeně na zemském povrchu, která vzniká táním ledovců, hromaděním srážek, případně výrony spodní vody. Povrchová voda obsahuje velké množství mikroorganizmů a organických látek. V plytkých vodách a při březích se vyskytuje vyšší počet mikroorganizmů než v hlubokých vodách a středním proudu. Vyšší počet mikroorganizmů se vyskytuje i v deštivém období a v době příznivých podmínek pro růst a vývoj rostlin. Nejvyšší počet mikroorganizmů se nachází ve vodách, které protékají přes města a obce. Povrchové vody mají samočisticí schopnost, která závisí na obsahu rozpuštěného kyslíku. Jako zdroj pitné vody se může povrchová voda využít až po úpravách a dezinfekci.
Podzemní voda – vyskytuje se pod zemí a má vysokou biologickou hodnotu. Dělí se podle obsahu minerálních látek a plynů na normální a minerální. Podzemní voda prochází hrubou absorpční vrstvou půdy, proto obsahuje jen malý počet mikroorganizmů, pro pitné účely je nejvhodnější. 
 
Pitná voda
Pitná voda je v původním stavu určená na pití, vaření, přípravu potravin i jiné domácí účely. Používá se v potravinářských podnicích při výrobě, zpracování, konzervování, nebo při prodeji výrobků či látek určených pro lidskou spotřebu. Pitná voda musí být zdravotně nezávadná. Organoleptické vlastnosti (barva, chuť, pach, průhlednost, teplota, zákal) pitné vody nesmí bránit jejímu používání a požívání. Zásobování obyvatelstva pitnou vodou může být individuální ze studní a pramenů, nebo kolektivní ze společných vodovodních systémů.  Požadavky na kvalitu pitné vody jsou uvedeny ve vyhlášce č. 83/2014 Sb., kterou se mění vyhláška č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, ve znění pozdějších předpisů.
 
Znečišťování vod a jejich ochrana
Povrchové a podzemní vody jsou důležitou složkou životního prostředí a nenahraditelným zdrojem pitné vody. Z tohoto důvodu je nutné zabezpečit jejich ochranu. Vodní zdroje jsou značně znečištěné odpady z průmyslu, zemědělství, ale i domácností.
Kontaminace pitné vody nemikrobiálního původu - je způsobená anorganickými nebo organickými látkami pocházející z různých odvětví průmyslu a zemědělství. Tyto látky se vyznačuji velmi toxickým účinkem. Patří k nim arzén, benzen, kadmium, chloraminy, chróm, měď, kyanid, olovo, fluoridy, rtuť, dusičnany, selen, vinylchlorid, rádium, uran.
Kontaminace pitné vody mikrobiálního původu – je způsobená viry, baktériemi, parazity, plísněmi. Infekční onemocnění vyvolané těmito patogeny patří k nejrozšířenějším zdravotním rizikům v souvislosti s pitnou vodou. Podle WHO až 80 % všech onemocnění na světě souvisí s požitím kontaminované vody. Epidemie, jejichž zdrojem je mikrobiálně kontaminovaná voda, může dosáhnout vysokého čísla nemocných s vysokým počtem postižených osob.