Sociologie

7.5 Rizika ohrožující ošetřující personál umírajících

7.5 Rizika ohrožující ošetřující personál umírajících
 
 
V poslední době se můžeme v různých publikacích dočíst o problematice rizik ohrožujících lékaře a sestry ošetřující umírající a těžce nemocné pacienty.
Barni a kol. (1996) zkoumali stres u onkologů, radioterapeutů a dalších vybraných zdravotnických pracovníků. U 52,7 % zjistili úzkost a 16 % trpělo depresemi.
Převahu tvořily mladé ženy – sestry. Psychickou zátěž si zdravotníci připouštěli a řešili ji omezováním komunikace s pacientem.
Na nedostatečnou komunikaci si stěžují nemocní, ale dochází i k porušení komunikace i mezi kolegy, mezi specializovanými odborníky a praktickými lékaři působícími v terénu. Paradiso a kol. uvádějí, že jedna třetina dotázaných pacientů si stěžovala na nedostatek koordinace lékaře specialisty z lůžkových zařízení s lékařem první linie (Paradiso a kol., 1995, s. 53-56).
Kritické situace s následným stresem lékařů a sester pracujících na jednotkách intenzivní péče, onkologických odděleních apod., při komunikaci s nevyléčitelně nemocnými vyžadují psychickou sílu a vyrovnanost. K překonání této zátěže pomáhá často zavedení týmové spolupráce. Ta slouží k informovanosti a spolupráci, umožňuje ventilovat pocity. V týmové spolupráci se lépe řeší konfliktní situace, neboť zde probíhá otevřená komunikace a je také větší schopnosti členů týmu naslouchat jeden druhému.