Sociologie

10.4 Prestiž profese sestry

10.4 Prestiž profese sestry
 
 
 
Prestiž je určitý způsob pozitivního hodnocení, ocenění, úcty, který je prokazován osobám, předmětům, sociálním pozicím apod.
Prestiž je relativní hodnota, je to důležitost a vážnost připisována skupinám, povoláním, na základě určitého obecně uznávaného měřítka. V sociologii se prestiž odvozuje z profese, kterou určitá osoba či skupina osob vykonává.
Od roku 1911 je prestiž předmětem empirického zkoumání. V českých zemích poprvé provedl výzkum prestiže v roce 1937 A. Obrdlík.
V mezinárodní prestižní škále přiřazuje všem profesím bodové hodnoty od 100 do 0. Sestry jsou uprostřed škály spolu s novináři, učiteli (hodnoceny 53-55 body). Výzkumy ukazují, že nelze zjednodušeně usuzovat na skutečnou společenskou prestiž. Lze předpokládat, že se společenské hodnocení povolání sestry podstatně mění vlivem změn probíhajících ve zdravotnictví.
Velmi důležité je i to, jak nahlíží na svou profesi z hlediska prestiže samy sestry.
V letech 2004–2006 probíhal výzkum „Změny v profesi sestry na počátku nového tisíciletí“ (BARTLOVÁ, 2006), který se kromě jiných otázek zaměřil i na otázku prestiže všeobecných sester v České republice. Společenská prestiž byla vnímána samotnými sestrami jako průměrná nebo nižší. Výzkumem nebyly zjištěny statisticky významné rozdíly v hodnocení prestiže vlastní profese mezi sestrami pracujícími
ve státních a soukromých zdravotnických zařízeních. Ani stupeň vzdělání nemá vliv na vnímání společenské prestiže profese sestry.
Uvedená zjištění nevypovídají nic o spokojenosti sester samotných. Je známo, že výkon role sestry je komplikovaný mnohostranností a různorodostí rolí, ale i komplikovaností pracovních podmínek, ve kterých se výkon role odehrává. Neustále a stále častěji je diskutován syndrom vyhoření.