Osetrovatelska_pece_o_seniory

1.3 Porovnání konkrétních zdravotních a sociálních služeb

1.3 Porovnání konkrétních zdravotních a sociálních služeb
 
 
Pečovatelská služba a domácí zdravotní péče
Pečovatelská služba a domácí zdravotní péče (DZP) jsou terénní sociální a zdravotní služby. Jejich poskytovateli jsou pečovatelské služby, registrované jako poskytovatelé sociálních služeb a agentury domácí zdravotní péče registrované jako poskytovatelé zdravotní péče. Mají jiné úhradové mechanismy (pečovatelská služba je přímo hrazena klienty, domácí zdravotní péče je hrazena ze zdravotního pojištění) a rozsahem úkonů jsou si v mnoha ohledech podobné a navazují na sebe. Často jsou poskytovány jednomu člověku současně.
 
Domov pro seniory a léčebna dlouhodobě nemocných
Domovy pro seniory a léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) jsou svým charakterem podobná zařízení. Jejich poskytovatelé jsou však registrováni v různých systémech a mají jiné úhradové mechanismy s výrazně jinou spoluúčastí pacienta/klienta. Péče v domovech pro seniory je přímo hrazenou službou klientem a péče v léčebnách dlouhodobě nemocných je hrazena ze zdravotního pojištění. Domovy pro seniory poskytují svým klientům stravování, ubytování, pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, aktivizační činnost (volnočasové aktivity a pomoc při prosazování práv a zájmů (např. pomoc při vyřizování osobních záležitostí na úřadech, komunikaci s firmami apod.) Léčebny dlouhodobě nemocných poskytují pacientům kromě léčby také stravování, ubytování, pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu.
 
Posudková služba a revizní lékaři
Posudkové a revizní lékařství vykonává podobné činnosti. Zatímco revizní lékaři by
měli v zájmu zdravotních pojišťoven a jejich klientů (pacientů) kontrolovat poskytování léčebně preventivní péče, tak posudkoví lékaři pracují v oblasti sociálního zabezpečení, tedy rozhodují o nárocích (dávkách) jednotlivým občanům. Posudkové lékařství je řízeno Ministerstvem práce a sociálních. Revizní i všichni ostatní lékaři jsou v resortu Ministerstva zdravotnictví. Činnosti posudkového lékaře a revizního lékaře se navzájem potkávají při řešení jednoho pacienta (klienta). Posudková činnost v sociálním zabezpečení zahrnuje posuzování dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu dospělé osoby a dítěte vyžadujícího mimořádnou péči, zda jde z hlediska dávek státní sociální podpory o občana dlouhodobě těžce zdravotně postiženého. Revizní lékař provádí kontrolu využívání a poskytování zdravotní péče v jejím objemu a kvalitě. Revizní lékaři kontrolují zejména oblast efektivity vynakládaných prostředků z veřejného zdravotního pojištění.