Osetrovatelska_pece_o_seniory

10.4 Diagnostika močové inkontinence a její nedostatky

10.4 Diagnostika močové inkontinence a její nedostatky
 
 
Anamnéza
Vstupní rozhovor se týká typu a závažnosti močové dysfunkce, prodělaných infekcí močového systému, všeobecné anamnézy, gynekologické anamnézy s porody - jejich vedením a porodní hmotností dětí, operacemi. Je třeba vědět o současné medikaci, předchozí léčbě inkontinence, pracovním zařazení i rodinném a sexuálním životě. Pátráme po polakisurii, nykturii, hematurii, dysurii, paradoxní ischurii. Při dotazování pomůžou i speciální dotazníky (např. Gaudenzův). Dotazníky kvality života jsou u nás zatím málo používány, chybí dokonalé překlady dobrých a jednoduchých dotazníků. Jejich použití je však trendem, který nabývá ve světě na vážnosti, vyhodnocení umožňuje komplexní náhled na potíže inkontinentních pacientů.
 
Klinická vyšetření
Gynekologické vyšetření
U inkontinentních žen je indikováno gynekologické vyšetření. Aspekcí sledujeme specifické příznaky a patologické stavy charakteristické pro inkontinentní pacientku - macerace kůže rodidel, fluor, zápach atp. V zrcadlech hodnotíme orientačně stav hormonální saturace sliznic. Pečlivě posuzujeme defekty závěsu pochvy a dělohy v klidu a při zátěži, resp. při zatlačení. Přítomnost moči v pochvě nás musí vést k podezření z vezikovaginální píštěle. Při palpačním vyšetření posuzujeme velikost a uložení dělohy, její pohyblivost, palpační citlivost (cervicitida může být příčinou urgentní inkontinence). Oblast uretrovezikálního spojení vyšetřujeme palpačně v klidu a při zatlačení a sledujeme její mobilitu. Neměli bychom opomenout vyšetření per rektum, s jehož pomocí můžeme posoudit míru poškození závěsu zadní poševní stěny, eventuálně posoudit poškození svěrače.             Jednoduché testy:
- Stres - test: při náplni močového měchýře kolem 200 ml vyzveme pacientku, aby se rozkročila, nohy mírně pokrčila v kolenou (postoj vede k vyřazení účinku pánevního svalstva) a zakašlala. Pozitivní je test v případě úniku moči.
- Mikční deník: pacient si do předtištěného formuláře zaznamenává mikční režim včetně epizod nutkání a inkontinence. Je to jednoduchý a neinvazivní způsob vyšetření. Doba záznamu je 24 hodin, je třeba zaznamenávat i objem vymočené tekutiny. Hodnotíme nejen počet mikcí a objem vymočené moče, ale i rozložení četnosti během dne a noci. Lze sledovat i četnost nutkavých pocitů. Lékař získává přehled o zvyklostech pacientky a mikční deník dobře objektivizuje stížnosti pacientky. Pacientku je nutné poučit o způsobu vyplnění deníku.
- Test vážení vložek (pad-weight test, PW test): principem je vážení vložek za určité časové období. Zvýšení hmotnosti nás informuje o stupni závažnosti inkontinence. K rutinnímu použití se hodí jednohodinový PW test. Před ním pacientka nemočí, poté provádí hodinu předem určenou pohybovou aktivitu. Před a po uplynutí doby jsou převáženy vložky, které použila.
 
U inkontinetních pacientek je základem chemické bakteriologické vyšetření moči a vyšetření močového sedimentu. Znalost bakteriálního prostředí rodidel by neměla být výjimkou, vzhledem k častému zdroji infekce právě v poševním prostředí.
 
Urodynamická vyšetření
Jde o speciální vyšetření prováděná zpravidla na urologii: cystometrie, profilometrie, uroflowmetrie, techniky „leak-point-pressure“, elektromyografie (EMG).
 
Přes zdánlivou jednoduchost diagnostiky se však v praxi setkáváme s řadou nedostatků. Problémem je, že mnohdy není diagnóza inkontinence vůbec zaznamenána do dokumentace a pokud ano, často chybí záznam o typu a charakteru, přitom bez přesné diagnostiky nelze zahájit účinnou terapii (TOPINKOVÁ, 2005).