Osetrovatelska_pece_o_seniory

11.3.8 Smutek a deprese

11.3.8 Smutek a deprese
 
 
Smutek a deprese jsou afektivní stavy, poruchy nálady. Smutek je nálada, která vzniká jako reakce na nepříznivou událost, životní epizodu. Nepřiměřeně dlouhý a intenzivní smutek může přejít v depresi. Deprese je soubor charakteristických příznaků, z nichž dominuje smutná nálada. O depresivní poruše hovoříme, pokud deprese trvá více než 14 dní, nálada se výrazně liší od běžné nálady postiženého a nejsou zde výrazná kolísání během dne. Intenzita se může měnit – ranní a večerní pesima (nejhorší fáze) nálady. Deprese může dosáhnout psychotické úrovně. K hlavním příznakům deprese patří:
- konstantní smutná nálada,
- poruchy spánku,
- snížení aktivity,
- snížení zájmu,
- pesimizmus,
- neschopnost radovat se,
- poruchy chuti k jídlu a úbytek na hmotnosti,
- sebevražedné myšlenky,
- nesmyslné výčitky,
- různé tělesné projevy.
 
Deprese spolu s demencí a lehkými poruchami kognitivních funkcí jsou nejčastější psychickou poruchou vyššího věku. Mezi rizikové faktory pro vznik deprese patří:
- osamělé žití,
- abúzus alkoholu,
- ženské pohlaví,
- polymorbidita,
- rodinný výskyt,
- organické poruchy mozku.
 
U seniorů bývá odlišný průběh deprese oproti depresi středního věku. Depresivní nálada nemusí být tak výrazná, přibývá úzkost, narůstá somatizace (bolesti, poruchy GIT, palpitace, tlak na hrudníku). Stávající zdravotní obtíže se zhoršují. Zhoršuje se pohyblivost. Objevují se poruchy paměti, které dobře reagují na léčbu antidepresivy.
Základní terapií je farmakoterapie spolu s psychoterapií. Antidepresiva jsou farmaka, která působí až po určité době, nikoli hned. Pokud se projeví hrozba sebevražedného jednání, či deprese neustupuje, měl by být pacient léčen psychiatrem (KALVACH, 2006).