Osetrovatelska_pece_o_seniory

5.4 Kvalita života seniorů

5.4 Kvalita života seniorů
 
 
Kvalita života seniorů patří mezi významnou a často diskutovanou problematiku. Dosahování maximální možné míry kvality života je jedním z důležitých cílů v péči o seniory a v určité míře je jedním z kritérií samotné kvality ošetřovatelské péče. S prodlužující se délkou života nabývá na významu zkoumání faktorů, které příznivě ovlivňují stárnutí a kvalitu života ve stáří. Ačkoli lze vyšší věk charakterizovat jako období psychosociálních ztrát a zvyšujících se zdravotních rizik, existují studie, které dokládají dobrou kvalitu života seniorů, vysokou životní spokojenost a emoční pohodu. Životní spokojenost se však s pojmem kvalita života zcela nepřekrývá. Je také otázkou, zda koncept kvality života nemá ve starším věku jiný význam nebo rozsah než v období mladšího a středního věku a jaké metody při zkoumání kvality života použít.
Při měření kvality života se dostávají do popředí pojmy jako autonomie, soběstačnost, schopnost rozhodování, bolest, utrpení, zachování smyslových schopností, udržení podpůrného sociálního systému, finance, pocit užitečnosti pro jiné, pocit štěstí.
V současné době je nejznámějším nástrojem pro měření kvality života seniorů WHOQOL-OLD. Jde o nástroj pracovní skupiny WHO, modul byl vytvořený na základě WHOQOL (WHOQOL-100 a WHOQOL_BREF). Hodnotí šest domén: smyslové vnímání, autonomii, aktivity (minulé, současné a budoucí), sociální participaci, smrt a umírání, intimitu (HUDÁKOVÁ, 2013).