Anatomie

9.3.1 Varle – testis a nadvarle, šourek – scrotum

Testis, varle, řez
  
  
Testis
Mužská pohlavní žláza uložená ve scrotu (šourku), zadní okraj – vývodné cesty, cévy, nervy, má polus superior a inferior, margo anterior a posterior, facies medialis a lateralis, levé je větší a je umístěno níže
Stavba: tunica albuginea tuhá vazivová pochva kolem testis, přepážky oddělují lalůčky, v nichž semenotvorné kanálky (tubuli seminiferi contorti) tvoří síť (rete testis) – vývodné kanálky vedou do nadvarlete
Buňky testis: podpůrné – Sertoliho, zárodečné - spermiogenní, Leydigovy – produkce testosteronu
Cévy a nervy: a.testicularis, a.ductuli deferenti, vv. – plx.pampiniformis do v.testicularis
Epididymis (nadvarle)
Ve scrotu, na horní a zadní ploše varlete, má caput (hlava), corpus (tělo) a caudu (ocas) – z něj vede ductus deferens, je rezervoárem zralých spermií
Stavba: kanálky – ductuli efferentes testis vedoucí do ductus epididymidis, má dvouřadý cylindrický epitel
Cévy: aa. - a.testicularis, vv.- plx.pampiniformis

Varlata se nacházejí v šourku, kožním vaku umístěném pod stydkými kostmi. Důvodem je nutnost zajistit pro ně teplotu nižší, než je v dutině břišní. Toho je docíleno celou řadou mechanismů:
1. Schopností hladké svaloviny šourku /tunica dartos/ relaxovat v teple a kontrahovat se v chladu.
2. M. cremaster, sval procházející tříselným kanálem a obalující funiculus spermaticus, je schopen přitáhnout varle k dutině břišní.
3. Kolem arterie testicularis v provazci semenném je žilní pleteň, plexus pampiniformis, která teplo z artrie odebírá a vede zpět.

Pozor! Nepodceňte význam nižší teploty pro udržení plodnosti muže. Pánové, nedávejte si notebooky na klín,
maminky, větrejte malé chlapečky!

Varle se zakládá vysoko v retroperitoneálním prostoru. Odtud sestupuje k začátku tříselného kanálu, kterým prochází a při narození má být přítomno v šourku.
Tzv. retinované varle, tedy takové, které se nachází v dutině břišní nebo v kanálu, je třeba nejpozději v jednom roce života stáhnout. Zvýšená teplota nejen snižuje spermiogram, především ohrožuje muže vývojem nádoru varlete, seminom, který může postihnout i mladé muže.

Z místa založení si varle táhne cévní zásobení i lymfu. Proto se spádové lymfatické uzliny nacházejí vysoko v retroperitoneu lumbální oblasti paraaortálně. Je třeba je ozařovat při nádoru varlete.
 
 
Šourek – scrotum
Tvoří ho tenká a posunlivá kůže obsahující mazové a potní žlázky a podkožní vazivo
Stavba: podkoží – hladká svalovina – tunica dartos – reagující na okolní teplotu (zima – vtáhne varle)

Šourek je vak tvořený kůží s podkožním vazivem. Je zavěšený na stydkých kostech pod sponou stydkou. Je rozdělený svislou přepážkou na dvě části pro každé varle jednu. Kůže je silně pigmentovaná, pokrytá chlupy, jsou zde potní a mazové žlázy.
Za vývoje do scrota sestupují tříselným kanálem z retroperitoneálního prostoru varlata s nadvarlaty. Táhnou si za sebou obaly, cévní zásobení a inervaci.
Přítomnost varlat v šourku po narození je známka donošenosti plodu.
 
 
Sestup varlat - descensus testis
Pozor! : správně sestouplá obě varlata uložena ve scrotu jsou jednou ze známek donošenosti plodu!
V retroperitoneu od úrovně obratlů L1-L2 klesá základ varlete a nadvarlete do jámy kyčelní (fossa iliaca) a do anulus inquinalis profundus + současně do tříselného kanálu vstupuje výchlipka peritonea – budoucí cavum serosum scroti, poté se komunikace s dutinou břišní uzavře (pokud ne - nebezpečí vrozené nepřímé kýly (hernia indirecta congenita) – vsunutá klička)
Retence – zdržení varlete po cestě – rychle řešit (poruchy spermiogeneze – vysoká teplota v dutině břišní a nebezpečí tvorby nádorů)
Ektopie – varle sestoupí jinam
Torze varlete – zaškrcení cévního zásobení a ischemizace – urgentně řešit!