Anatomie

6.3.1 Tepny hlavy a krku


 
Krk je zásoben z větví a. carotis communis /horní část/ a a. subclavia /dolní polovina/.
Po obou stranách hrtanu vystupuje po krku nervově cévní svazek krční, který obsahuje a. carotis communis, v. jugularis interna a n. vagus.
Pravá a. carotis communis je větví truncus brachiocephalicus, levá přímou větví arcus aortae, na krku nevydávají žádné větve.
 
A.   carotis communis dextra a sinistra se na úrovni os hyoideum dělí na a. carotis externa, která přivádí krev k horní polovině krku a k hlavě, kromě mozku a oka, které zásobuje a. corotis interna.
 
Větve a. carotis externa:
A.   thyroidea superior pro horní polovinu štítné žlázy a hrtan
A.   lingualis pro jazyk
A.   facialis pro svaly obličeje až k vnitřnímu koutku oka. Je hmatná před předním okrajem m. masseter v místě, kde se přetáčí přes dolní čelist.
A.   pharyngea ascendens
A.   occipitalis
A.   auricularis posterior
a dvě větve konečné
A.   temporalis superficialis, běží před zevním uchem. Při silných emocích  lze její  tep pozorovat, tzv. nám buší spánky.
A.   maxillaris, zásobuje oba oblouky zubů pomocí a. alveolaris sup. a inf. Vydává a. meningea media, která prostupuje do dutiny lební skrz foramen spinosum a vede krev k obalům mozku. Při jejím poranění vzniká epidurální hematom.
 
A.   carotis interna odstupuje z a. carotis comunis na úrovni horního okraje chrupavky štítné. Na krku nevydává žádné větve. Do dutiny lební prochází skrz canalis caroticus v os petrosum. Vystupuje z něho u špice pyramidy. V dutině lební se podílí na tvorbě circulus arteriosus Willisi, okruhu, ze kterého je zásoben krví mozek. Vystupují z ní a. cerebri anterior a a. cerebri media.
Do očnice z ní vystupuje a. ophtalmica. Prochází skrz canalis opticus společně s n. opticus, vydává větve pro okohybné svaly, oční kouli, slznou žlázu, spojivku atd. Zásadní důležitost má a. centralis retinae, větev zásobující tyčinky a čípky v sítnici. Její uzávěr vede ke slepotě.
 

Subclavia je céva, která přivádí krev především k horní končetině.

 
A.   subclavia vystupuje vpravo z truncus brachiocephalicus, vlevo přímo z oblouku aorty.
 
Do prostoru podpažní jámy prochází a. subclavia štěrbinou mezi svaly, mm. scaleni, které se upínají na první žebro. Zde může být utlačena, scalenový syndrom. V oblasti krku vydává řadu větví pro krk, štítnou žlázu, hrudník, ale především a. vertebralis.
 

A. vertebralis vystupuje z horního obvodu a. subclavie,  zanořuje se do hloubky, vstupuje do otvorů po stranách krčních obratlů, prochází skrz foramen occipitale magnum do dutiny lební a podílí se na tvorbě cévního okruhu, ze kterého je vyživován mozek, circulus arteriosus Willisi. Při omezení průtoku  a. vertebralis hrozí nedokrvení mozku. Syndrom katedrál je situace, kdy především starší lidé kolabují při záklonu hlavy /při pohledu vzhůru do klenby chrámů/.

 
Z dolního obvodu a. subclavie odstupuje a. thoracica interna, která sestupuje předním mediastinem podél sterna za chrupavkami žeber. Vydává větve pro prs, perikard, sternum apod. Nikdy netrpí aterosklerózou, proto se používá jako cévní štěp pro přemostění cév na srdci, tzv. bypass.