Anatomie

7.5 Žaludek – gaster


 
 
Žaludek spoluje jícen se střevem, slouží jako rezervoár, zásobník potravy a podílí se i na jejím zpracování a transportu do střeva. Může mít dva tvary – hákovitý či tvar býčího rohu.
 
Části žaludku:
Fundus – vrchol žaludku – nachází se v levé klenbě brániční, obsahuje spolykaný vzduch (žaludeční bublina na RTG, CT), místo vstupu jícnu (z boku) do žaludku se nazývá kardie.
Corpus a pars pylorica – vakovité zúžení vedoucí do duodena
Na žaludku popisujeme dvě zakřivení – curvatura minor, horní, obrácená k játrům, curvatura major, dolní ohbí směřující laterálně.
Od žaludku začínají dva peritoneální závěsy, tedy duplikatury peritonea:
Omentum minus, malá předstěra jde od hilu jater k malé kurvatuře žaludku.
Omentum majus, velká předstěra začíná od velké kurvatury žaludku, sestupuje kaudálně, brzy přestupuje příčný tračník, se kterým srůstá. Dále kryje kličky tenkého střeva, sahá do pvoměnlivé výše.
Na přední plochou žaludku naléhá  levý lalok jater, bránice, přední stěna břišní.
Za zadni stěnou žaludku a za malou předstěrou se nachází bursa omentalis. Je to peritoneální štěrbinovitý prostor ohraničený žaludkem, pankreatem, levou ledvinou a nadledvinou, bránicí, slezinou a mesocolon transversum.
 
Stavba stěny: sliznice – jednovrstevný cylindrický epitel, plicae gastricae – řasy, areae gastricae – políčka, žlázky – mucinózní (hlen), hlavní (pepsin – štěpí bílkoviny), krycí (HCl, chrání před bakteriemi), podslizniční vazivo

Svalovina - 3 vrstvy – zevní longitudinální, střední cirkulární (nejvíce v pyloru – m.sphincter pylori) a vnitřní šikmá – nejvíce kardie a fundus – manžeta – zavírá kardii proti jícnu. Na zevní vrstvu svaloviny naléhá serosa (peritoneum),  lesklá vlhká blána, která umožňuje žaludku volné klouzání po okolních strukturách.
Cévy a nervy – aa .- z truncus coeliacus, vv. do  v. portae, lymfa –nodi coeliaci, nn.- z n. vagus, ggl.coeliacum.
 
 
Pohled na sliznici žaludku z vnitřní strany.
Tvoří řasy, plicae gastricae.