Anatomie

13.5 Mezimozek – diencephalon

Mezimozek – diencephalon se nachází mezi mezencephalem a koncovým mozkem. 
Všechny základní struktury, ze kterých se skládá, mají v názvu slovo thalamus. /Viz Úvod ke kapitole/. Thalamus je tzv. brána vědomí, převážně senzitivní struktura, ve které se přepojují všechny senzitivní dráhy. Je také zapojen do okruhu bazálních ganglií, což je kůra mozková, striatum, palidum, thalamus a opět kůra. Funkce tohoto okruhu je zásadní pro svalové napětí a pohybové stereotypy. Thalamus pravý a levý je spojený pomocí adhesio interthalamica a ze stran ohraničuje 3. komoru mozkovou.
Pod ním ležící hypothalamus tvoří její dno. Na něj je zavěšený podvěsek mozkový, hypofýza. Nachází se ve fossa hypophysialis ossis sphenoidalis. Dělí se na adenohypofýzu a neurohypofýzu.
V adenohypofýze se tvoří hormony:
 
LH – luteinizační hormon
FSH – folikuly stimulující hormon
STH – somatotropní hormon
ACTH – adrenokortikotropní hormon
MSH – melanocyty stimulující hormon
Prolactin
 
V neurohypofýze jsou skladovány hormony oxytocin a adiuretin /vazopresin/, původně vytvořené v hypothalamu. Jsou sem transportovány axonálním transportem.
Sekrece hormonů hypofýzy je řízena z hypothalamu, kde se tvoří releasing faktory, liberiny a statiny. Ty jsou do hypofýzy dopravovány portálním krevním oběhem. Poprvé se cévní systém rozpadá na kapiláry v hypothalamu, do krve se dostanou jeho působky a jsou přeneseny do adenohypofýzy, kde jsou druhým kapilárním řečištěm předány. Teprve tam se tvoří žíly, které krev odvádějí dále.