Anatomie

15 Sluchové ústrojí


15.1 Testovací otázky

 
Audio - Sluchové ústrojí
 
 
 
Kostěný labyrint, labyrinthus osseus 3 navzájem na sebe kolmé polokruhovité kanálky a hlemýžď /cochlea/ 
 
 

Ústrojí sluchové a rovnovážné

Je tvořené třemi částmi:
1.    Zevní ucho, auris externa
2.    Střední ucho, auris media
3.    Vnitřní ucho, auris interna
 
 
Zevní ucho, auris externa
Náleží k němu boltec, auricula a zevní zvukovod, meatus acusticus externus. Ten je oddělen od středního ucha bubínkem, membrána tympani.
Podkladem boltce je elastická chrupavka  /zkuste si boltec odlomit, je pružný, nepodaří se vám to/ pokrytá kůží, která pevně lne k perichondriu. Jakýkoli zánět v oblasti boltce výrazně bolí, tak je tomu ve všech případech, kde je jen minimální vrstva podkožního vaziva,  tedy malý prostor, kde se zánět může šířit. Svaly boltce jsou rudimentální, více méně zanikly během vývoje. Jen minimum lidí je schopno výrazněji stříhat ušima. Patří mezi svaly mimické, jsou tedy inervovány ze VII. hlavového nervu.
Zevní zvukovod je trubice o průměru necelý 1cm, vede mezi boltcem a bubínkem. Podkladem je nejprve chrupavka, posléze bubínková kost /součást os temporale/. Obojí můžete nahmátnout.Je dvakrát prohnutý, vede ventromediálně, mediálně a opět ventromediálně. Horní stěna je vodorovná, dolní se k bubínku svažuje.
Chce-li ušní lékař vyšetřit bubínek pomocí ušního zrcátka /nerezový trychtýřek/, potřebuje táhnout boltec dozadu a nahoru. Tím vyrovná zakřivení zvukovodu.
Zevní zvukovod obsahuje chloupky, tragi, a mazové žlazky, glandulae ceruminosae, které produkují ušní maz. Čistění uší vatovým tyčinkami občas překoná přirozený transportní mechanismus mazu směrem ven, kde běžně v oblasti boltce vysychá a oddrolí se. Naopak jej zatlačíme směrem k bubínku, čímž vytvoříme mazovou zátku. Ta je příčinou nedoslýchavosti, když s tímto problémem pacient přijde k ušnímu lékaři, stane se díky jejímu odstranění zázrak. Postižený opět normálně slyší.Proto čistění uší nepřehánějte a hlavně se nesnažte proniknout do zvukovodu příliš hluboko.
 
Bubínek, membrana tympani, tvoří hranici mezi zevním a středním uchem. Je to tenká poloprůsvitná membrána nakloněná dopředu a dolů. Střed bubínku je nálevkovitě vtažený dovnitř díky srůstu bubínku s rukojetí kladívka.
Časté onemocnění, zvlášť u dětí, je zánět středního ucha. Při něm je středoušní dutina vyplněná hnisem, který je třeba vypustit. Proto se provádí napíchnutí bubínku, tzv. paracentéza, která předejde jeho spontánnímu prasknutí.
 
 
Střední ucho, auris media
Je štěrbinovitý prostor tvaru přesýpacích hodin uvnitř os temporale. V nejužším místě je široký 2 mm, u stropu je širší než u dna. Ohraničený je ze zevní strany bubínkem, mediálně sousedí s vnitřním uchem, strop tvoří tenká kostěná lamela, která jej odděluje od dutiny lební. Pod dnem středouší probíhá vena jugularis interna, vepředu sousedí s kanálem pro a. carotis interna, směrem dozadu prostor komunikuje s dutinami v processus mastoideus. Do nich se často rozšíří zánet středouší a přetrvává zde i po léčbě. Pokud je perzistence původců zánětu v celulae mastoideae příčinou opakovaných onemocnění, je třeba processus mastoideus otevřít a dutinky vyčistit antiseptickým roztokem.
Středoušní dutina je propojena s nosohltanem Eustachovou trubicí, tuba auditiva. Má kostěnou a chrupavčitou část. Kostěná část se nachází v canalis musculotubarius, což je průchod vedoucí ze středouší přibližně k hrotu pyramidy. Kromě tuba aditiva se zde nachází m. tensor tympani, sval, který napíná bubínek. Pomocí Eustachovy trubice je vyrovnáván tlak ve středoušní dutině s tlakem v nosohltanu. Krátkodobá nedostatečná funkce se projevý stavem zalehlých uší. Pokud je její funkce omezená dlouhodobě,  /např. zánětem nebo alergickou reakcí/ vyvine se ve středouší podtlak a začne se sem  postupně nasávat tekutina ze sliznice, kterou je vystlaná. Postupně se dutinka zaleje, sluchové kůstky nemohou plnit funkci přenosu zvukové vlny a vzniká porucha sluchu převodního typu, což znamená ztrátu asi 35 dB, tedy schopnosti slyšet běžnou řeč.
Ve středoušní dutině se nacházejí tři středoušní kůstky: kladívko, kovadlinka a třmínek, malleus, incus, stapes. Tvoří systém nerovnoramenných pák, které přenáší energii zvukových vln z bubínku na vnitřní ucho.
Kladívkorukojeť, manubrium mallei, která srůstá s bubínkem a hlavičku, caput mallei, kde je styčná plocha pro kovadlinku. Z ní vystupuje dlouhý výběžek, crus longum incudis, který se spojuje s třmínkem, stapes. Ten naléhá na oválné okénko, fenestra vestibuli, což rozkmitá tekutinu ve vnitřním uchu, perilymfu. Jsme-li vystaveni silnému zvukovému insultu, je třeba před ních chránit sluchový orgán, zvlášť vláskové buňky, kterým hrozí nevratné poškození. K tomu máme dva mechanismy zajištěné dvěma svaly. Napínač bubínku, m. tensor tympani, se nachází v canalis musculotubarius, konkrétně v části zvané semicanalis musculi tensoris tympani. Při ohrožení silným zvukem napíná a zpevňuje bubínek spojením s manubrium mallei.
M. stapedius, nejmenší sval v těle, omezuje dopady třmínku na oválné okénku. Je inervován z n. stapedius, což je větvička n. facialis /VII. hlavový nerv./. Při paréze n. facialis jsme přecitlivělí na silný zvuk, máme různé parestezie, tedy slyšíme neexixtující zvuky. Sluch je velmi náchylný k poškození, proto prosím buďte opatrní, chraňte si jej, dejte pozor na večírcích, nekřičte si při hudbě navzájem do ucha a zvlášť neusínejte na hrajících reprobednách!!!
 
 
Vnitřní ucho, auris interna
Vnitřní ucho se skládá z blanitého labyrintu, který je uložen v kostěném labyrintu v pyramidě, tedy ve skalní kosti kosti klínové. Kostěný labyrint obsahuje tekutinu, která odpovídá mozkomíšnímu moku, tzv. perilymfu, blanitý labyrint tekutinu, která je blízká intracelulární, endolymfu. Obě slouží přenosu energie pohybu středoušních kůstek na vláskové buňky Cortiho ústrojí, které jsou sluchovým receptorem.
 
Kostěný labyrint se skládá z hlemýždě, cochlea, vestibula a tří navzájem na sebe kolmých polokruhovitých kanálků, canalis semicircularis anterior, posterior et lateralis.
 
Vestibulum je propojeno se středoušní dutinou dvěma otvory, fenestra vestibuli a fenestra cochleae. Do fenestra vestibuli zapadá třmínek, tím rozkmitá perilymfu kolem blanitého labyrintu. Tlaková vlna proběhne celým prostorem kostěného labyrintu a vyrovná se vyklenutím membrana tympani secundaria, což je blanka napjatá ve fenestra cochleae.
Z vestibula vystupuje  ventrálně hlemýžď, kochlea, tedy akustická část ústrojí, a dorzálně tři polokruhovité kanálky, část statická.
Uvnitř kostěného labyrintu je labyrint membranózní. Kostěný hlemýžď  obsahuje ductus cochlearis. Svojí přítomností dělí prostor hlemýždě na scala vestibuli a scala tympani, které oba obsahují perilymfu. Obsah ductus cochlearis tvoří scala media. V ní se nachází na tzv. bazilární membráně Cortiho orgán, který obsahuje vlastní smyslové buňky. Podráždění jejich vlásků, stereocílií, vyvolá zvukové podněty.