Anatomie

9.2.2 Vejcovod – tuba uterina

Vejcovod, /tuba uterina, salpinx/ je 8-15 cm dlouhá trubice. Začíná v blízkosti ovaria, je zde otevřená do dutiny břišní. Směřuje k rohu děložnímu, kde ústí do dutiny děložní. Začíná rozšířeným infundibulem, na kterém jsou fimbrie. Nejdelší z nich, fimbria ovarica srůstá s povrchem vaječníku. Poté přechází do rovněž relativně široké ampuly, následuje zúžený isthmus. Vejcovod končí v pars uterina jako ostium tubae uterinae, kde prostupuje rohem děložním a vyúsťuje do cavum uteri. Fixace k hornímu okraji širokého vazu děložního /ligamentum latum uteri/ se nazývá mesosalpinx.
Stavba: Sliznice je složená v řasy, které se větví. Primární řasy přecházejí v sekundární a dále v terciální řasy. Díky tomu je lumen vejcovodu řasami hustě vyplněné. Pokrývá je jednovrstevný epitel s řasinkami, které zodpovídají za transport vajíčka směrem k rohu děložnímu. Sekreční buňky epitelu zajišťují vlhké a přiměřené prostředí, hladká svalovina uspořádaná do dvou vrstev je důležitá pro aktivní pohyb směrem k děloze (peristaltika).

Sliznice ve vejcovodu tvoří primární, sekundární i terciální řasy, které jsou husté a snadno se navzájem slepí v důsledku zánětu.

POZOR! pozánětlivé srůsty, nidace v tubě – extrauterinní gravidita, způsobuje až erozi cév, což může způsobit život ohrožující krvácení.