Anatomie

7.9 Játra – hepar, žlučové cesty a žlučník – vesica fellea


 
 
 
 
Játra jsou největší žláza v těle. Hmotnost je přibližně 1,5kg, mají hnědočervenou barvu. Jejich větší část se nachází v pravé klenbě brániční, zasahují až do levé klenby brániční, do úrově levé medioklavikulární čáry.
Nahoře – bránice – facies diafragmatica, dole – facies visceralis. Játra svojí spodní plochou naléhají na celou řadu orgánů: vpravo-pravá ledvina a nadledvina, flexura coli dx. a duodenum, vlevo – žaludek, jícen.
Nachází se zde dva zářezy vertikální – fissura sagittalis dextra a sinistra (v levé - ligamentum teres hepatis – rozdělení jater na pravý a levý lalok, obliterovaná fetální v.umbilicalis, v pravé – vpředu žlučník, vzadu v.cava inferior - fixovaná vazivovýn poutkem), mezi nimi se nachází transverzální zářez, nazývaný porta hepatis (tvoří písmeno H).  Zářezy oddělují dva menší laloky – vpředu lobus quadratus, vzadu lobus caudatus.
Povrch jater pokrývá peritoneum, místo přirostlé k bránici se nazývá area nuda hepatis (vzadu nahoře).
Ligamentum teres hepatis fixuje játra k pupku a přední stěně břišní.
Ligamentum falciforme hepatis je přechod peritonea ze spodní plochy bránice na diafragmatickou plochu jater.
 
Porta hepatis – vstup vlevo a.hepatica propria, vpravo vpředu žlučové cesty, vzadu v.portae (přichází sem jako trias hepatis v ligamentum hepatoduodenale - a.hepatica propria, v.portae a ductus choledochus)
Struktura jater: hepatocyty tvoří trámčitý epitel, mají 2 póly – cévní a žlučový, trámce tvoří lalůčky.
Krevní oběh jater: funkční - v.portae – přivádí krev ze střeva, žaludku, sleziny, slinivky, 80% zásobení) a nutritivní - a.hepatica, přivádí okysličenou krev, 20% zásobení, odkysličená krev – z v.centralis přes v.hepatica do v.cava inferior
 
Funkce jater tvorba žluče (také fetální krve), enzymů, koagulačních faktorů, funkce metabolická a detoxikační
 
 
Žlučové cesty a žlučník – vesica fellea
Ze žlučových kapilár odtéká žluč přes nitrojaterní žlučovody do extrahepatálního ductus hepaticus dexter et sinister, poté do ductus hepaticus communis, spojí se s ductus cysticus (ze žlučníku) a vytvoří ductus choledochus, ten spolu s ductus pancreaticus major vyústí na papilla duodeni major Vateri.
Vesica fellea (vesica biliaris) slouží jako rezervoár žluče, také se zde zahušťuje. na povrchu – peritoneum, stavba – fundus, corpus, collum vesicae, pozor! – častá tvorba konkrementů – cholelithiasis, cholecystolithiasis (odstranění – endoskopie – ERCP, to je endoskopická retrográdní cholangiopancreatikografie. Chirurgie –vetšinou laparoskopická cholecystectomie).
Žlučové kameny je třeba odstranit, jinak hrozí zachycení na Vaterově papile. Zde může zablokovat vylučování pankreatických šťav s již aktivními enzymi. Tím dojde k jejich zpětnému toku do pankreatu, natrávení jeho parenchymu a rozvoji akutní pancreatitidy, která je životu ohrožující.
 
Extrahepatální žlučové cesty