Anatomie

9.2.1 Vaječník – ovarium

Ženská pohlavní žláza, produkuje ženské pohlaní hormony a pohlavní buňky. 3-5 cm x 1,5-3 cm, šedorůžová, zvrásněná, zavěšené duplikaturou peritonea  na bok malé pánve. U ženy, která nerodila, se nachází ve fossa ovarica, mezi vasa iliaca interna a externa, po porodu klesá hluboko do oblasti před os sacrum, do tzv. Claudiovy jamky.

Cestou ligamentum suspensorium ovarii přichází k ovariu vasa ovarica, od dělohy k ovariu vede ligamentum ovarii poprium, skrze které přichází ramus ovaricus z arteria uterina.
Průmět na přední stěnu břišní: bod na úrovni spina iliaca ant. sup. v polovině vzdálenosti mezi spinou a střední čárou.

Pozor! možnost přechodu zánětu z appendixu na pravé ovarium, leží v těsné blízkosti nebo na sebe naléhají.
Na povrchu je pod jednovrstevným kubickým epitelem vazivová vrstva, tunica albuginea. Vaječník je celkově vazivový útvar, ve které popisujeme kůru a dřeň.
Kůra, cortex, je tvořena vazivem, ve kterém jsou ovariální folikuly se zárodečnými buňkami a ženskými pohlavními buňkami. V období pohlavní zralosti ženy v kůře vaječníků střídavě každý měsíc dozrává jeden folikul s vajíčkem. Postupně se přibližuje k povrchu, praská, vajíčko se uvolňuje, to je tzv. ovulace. Je zachyceno začátkem vejcovodu. Zbytky folikulu se mění ve žluté tělísko, corpus luteum, které produkuje hormony v druhé polovině cyklu. V případě oplození je hormonálně aktivní až do čtvrtého měsíce těhotenství, kdy jeho roli přebírá placenta.
Dřeň, medulla ovarii, obsahuje hustější vazivo s cévami a nervy.

Krev přivádí a.ovarica, přímá větev břišní aorty, také ramus ovaricus z a. uteriny.
 
Doplňující poznámky:
Vaječníky se chovají jako jeden orgán.
Vývoj folikulů je pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu /FSH/ z adenohypofýzy.
Folikuly produkují estrogeny, které řídí první polovinu menstruačního cyklu, připravují dělohu na nidaci vajíčka. Také navozují růst pohlavních orgánů v pubertě včetně vývoje prsu.
 
Žluté tělísko produkuje estrogeny i progesteron, důležitý pro udržení těhotenství. Progesteron také způsobuje ischemickou fázi menstruačního cyklu, tedy kontrakci cév, která umožní snadné odloupnutí zóny fuctionalis děložní sliznice a tím menstruaci bez většího krvácení.
 
Na začátku a na konci menstruačního cyklu /menarché a menopauza/ dochází častěji k tzv. anovulačním cyklům. Vajíčko nedozraje, nevznikne žluté tělísko, chybí progesteron i ischemická fáze před začátkem menstruace. Žena může hodně krvácet, děložní sliznice se neodlučuje řádně, přes její zbytky začne přerůstat sliznice nová. Tak endometrium zesiluje každým cyklem, situace se řeší nasazením antikoncepce či v období klimakteria kyretáží, tedy vyškrábnutím děložní sliznice.