Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

5.4 Endoskopie

5.4 Endoskopie
 
 
Endoskopické metody jsou používány pro vyšetření dutých orgánů. V současnosti se používají jak rigidní, tuhé přístroje (například rektoskop, cystoskop), tak přístroje flexibilní. Principem flexibilních přístrojů jsou světlovaná vlákna, která přenášejí světlo od zdroje, který je umístěn mimo tělo vyšetřovaného. Další soustava vláken poté přenášela zpět obraz vnitřku orgánu. V současnosti ovšem převažují flexibilní přístroje, kdy obraz je snímán CCD členem umístěným na pracovním konci přístroje a elektronicky přenášen na monitor.
Standardní flexibilní endoskop pro gastroenterologii je doplněn zařízením pro insuflaci vzduchu, který má rozvinout vyšetřovaný orgán. Součástí endoskopu je pracovní kanál, kterým jsou zaváděna nástroje pro odběr bioptických vzorků případně pro některé další výkony.
 
K moderním endoskopickým metodám se zařadila endosonografie, umožňující detailní sonografická vyšetření stěny orgánu a jeho okolí.
Perspektivními metodami jsou: NBI jde o počítačovou analýzu endoskopického obrazu, díky ní lze například zvýraznit cévy zásobující sliznice orgánu.
Dále AFI, tato metoda používá přirozené fluorescence sliznic, která je odlišná u normální sliznice a sliznice patologické. Tímto postupem lze například vyhledávat přednádorové stavy.
Současné endoskopické techniky nám umožňují nejen přehlédnout detailně sliznice vyšetřovaného orgánu a odběr bioptických vzorků. Mnohdy provádíme terapeutické zákroky (odstranění polypu, drenáž žlučových cest, zavedení stentu do zúženého místa).
 
Každé endoskopické vyšetření je vyšetřením invazivním, s určitými riziky pro nemocného. Ta závisí od povahy onemocnění, především však od konkrétního endoskopického postupu a zkušenosti vyšetřujícího lékaře a nelékařského zdravotnického personálu.
 
Endoskopické metody využívané v onkologické diagnostice:
Vyšetření zažívacího traktu: Gastroskopie k zobrazení jícnu, žaludku, duodena. Enteroskopie k zobrazení tenkého střeva. Koloskopie k vyšetření tlustého střeva. ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie) slouží zobrazení a žlučových cest a vývodu slinivky břišní. Anoskopie a rektoskopie k vyšetření análního kanálu a konečníku.
Vyšetření dýchacích cest: Nejednoduší je laryngoskopické zrcátko k prohlédnutí hrtanu. Flexibilní laryngoskopie je vyšetření hrtanu ohebným přístrojem. Bronchoskopie slouží vyšetření dolních cest dýchacích.
V gynekologii patří k základním vyšetřovacím metodám kolposkopie. Náročnější metodou je hysteroskopie, která nám umožňuje vyšetřit dutinu děložní
Urologové mají v dnešní době dispozici kromě cystoskopie, sloužící k vyšetření močového měchýře i možnost vyšetřit močovody a pánvičkou ledvinou (uretroskopie a nefroskopie).
 
Role sestry:
Prakticky každé endoskopické vyšetření je invazivním vyšetřením s určitými riziky (přenos infekce, možnost krvácení, perforace orgánu).
Nemocný musí být řádně poučen, instruován o přípravě k vyšetření, podle charakteru vyšetření je případně podávána premedikace, či analgosedace. Během vyšetření je třeba sledovat celkový stav nemocného. Po vyšetření v analgosedaci je třeba sledovat stav nemocného v závislosti podle typu podané medikace.
Nedílnou součástí práce endoskopické sestry je péče o technické vybavení.
Flexibilní endoskopy nelze sterilizovat běžnými sterilizačními metodami, provádíme u nich desinfekci vyššího stupně. Většinu endoskopických akcesoríí (bioptické klíšťky, polypektomické kličky) lze sterilizovat, popřípadě užíváme pomůcky na jedno použití.
Odebrané bioptické vzorky je třeba řádně označit.