Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

10.3 Způsoby podávání analgetik

10.3 Způsoby podávání analgetik
 
 
Klasické intermitentní dávkování analgetik může přivodit u některých nemocných i nemalé problémy díky kolísání účinné hladiny analgetik, zejména opioidů. Řešením může být kontinuální podávání analgetik. Nejčastěji volíme podkožní, nebo intravenózní kontinuální aplikaci pomocí infuzních pump, lineárních dávkovačů, nebo pomocí PCA systému (Pacient Controlled Analgesia) – systému pacientem kontrolované analgezie. Jde o běžně dostupné programovatelné dávkovací zařízení, které umožňuje kromě naprogramované pevné kontinuální dávky léku bolusovou aplikaci léku, řízenou přímo pacientem. Tato léčba vyžaduje i jistou schopnost spolupráce ze strany pacienta.
Častou, a v posledních letech již běžně využívanou, možností je intraspinální aplikace lokálních anestetik a opioidů. Využíváme ji především tam, kde konzervativní postupy a neinvazivní metody nedostatečně tlumí bolest, případně ke snížení celkové dávky opioidů. Dlouhodobá epidurální a subarachnoidální aplikace analgetik pomocí lineárních dávkovačů, nebo PCA pump umožňuje celkové snížení dávek opioidů, menší útlum pacienta, pobyt v domácím prostředí a většinou jen minimální omezení hybnosti. Vyžaduje ale dobrou spolupráci nejen samotného pacienta, ale i jeho rodiny.
 
Selhání analgetické léčby a možnosti řešení
Při nedostatečném efektu klasických metod farmakoterapie je nutno uvažovat o užití jiných invazívních metod, jako jsou neurolytické blokády, neuromodulační techniky a neurochirurgické antalgické metody. Předpokládají zapojení dalších odborníků, především neurochirurgů a algeziologů V případě bolestí v epigastriu, bolestí u nádorů pankreatu, tlustého střeva, jater, žaludku, žlučníku, je prováděna především blokáda plexus coeliacus. Tu lze provést z laparotomie, či laparoskopicky, což znamená menší zátěž pro nemocného. Možný je i neinvazivní postup blokádu zde pod CT kontrolu provádí radiolog. Efekt trvá 6-8 měsíců. Důležitá je včasná indikace, u preterminálních stavů tento zákrok ztrácí smysl. Stejné pravidlo platí i pro neurochirurgické výkony - chordotomie, které jsou prováděny u nádorů v malé pánvi.