Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

8.6.2 Pozdní nežádoucí účinky léčby

8.6.2 Pozdní nežádoucí účinky léčby
 
 
Chronické poškození kůže je díky moderním ozařovacím technikám relativně řídké.
Chronické změny mohou na střevu vést ke vniku postiradiačních stenóz. Komplikací, která může vzniknout při kombinaci teleterapie a brachyterapie jsou střevní píštěle. K atrofii sliznice a podslizničního vaziva dochází u močového měchýře. Při ozáření plic dochází k plicní fibróze, či pneumonitidě.
Za velmi pozdní změnu lze považovat vznik (velmi raritní) dalšího nového nádoru v ozařovaném místě. Při vysokých dávkách může v některých lokalitách dojít i k nekróze kosti (například dolní čelist).
Odlišná je situace u dětí, kdy i u dospělých radiorezistentní tkáně (svaly, kost) jsou v dětském organismu vysoce citlivé, jejich ozáření může vést k nezvratným změnám.
 
Role sestry.
Vlastní radioterapie je soustředěna do rukou úzce specializovaného lékařského i nelékařského personálu. Nemocný má byt detailně seznámen s průběhem léčby Absolutní většina nemocných je ozařována ambulantní formou. Jen malé procento nemocných je ozařováno za hospitalizace. Sestra se obvykle s ozařovaným nemocným setkává při kontrolách během léčby a při následné dispenzarizaci nemocného. Jejím úkolem je tedy znát možné vedlejší účinky léčby a během ní pravidelně sledovat stav kůže a nutriční stav nemocného.