Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

6.1 Některé základní pojmy

6.1 Některé základní pojmy
 
 
Radikální léčba: Cílem je vyléčení pacienta. Často je spojena se závažnými vedlejšími účinky. Ve většině případů je to léčba komplexní, kombinujeme několik terapeutických modalit. Synonymem je termín kurativní léčba.
 
Paliativní léčba, nekurativní léčba: Jde o léčbu, která nevede k vyléčení nemocného. Jejím cílem není vyléčení pacienta, ale zvýšení jeho komfortu. I když dle definice WHO není cílem paliativní léčby prodloužení života pacienta, je téměř vždy i tento aspekt vzat v úvahu. Jedná se především o zmírnění či odstranění symptomů jako např. bolest, dušnost, nechutenství apod. Synonymem termínu paliativní léčba je léčba symptomatická či nekurativní léčba. Je třeba zdůraznit, že primárním cílem paliativní léčby je udržení, případně zlepšení kvality života nemocného. Cílem není a nemůže být jeho prodloužení doslova za každou cenu. Tedy za cenu závažných komplikací, které jsou spojeny s léčbou.
Termín paliativní léčba používá řada medicínských oboru, setkáme se s výrazy jako paliativní operace, paliativní chemoterapie, paliativní radioterapie.
Termín paliativní léčba musím odlišit o termínu paliativní péče. Paliativní péčí rozumíme péči o nemocné v pokročilých terminálních stadiích nádorového onemocnění.
 
Vzhledem k tomu, že k recidivě onemocnění může dojít k recidivě onemocnění i po dlouhé době (například u nádorů prsu za 10-15 let) nepoužívá se v onkologii termín uzdravení.
Můžeme se setkat s termíny: bezpříznakové přežití, celkové přežití, remise onemocnění, relaps.
Bezpříznakové přežití - termín udává, kolik % nemocných žije v určité době (3, 5, 10 let) od ukončení léčby bez příznaků onemocnění.
Celkové přežití - termín udává, jaké procento nemocných žije s projevy, nebo bez projevů onemocnění po určité době od ukončení léčby.
Remise onemocnění - remisí rozumíme komplexní vymizení známek onemocnění. Remisi dělíme na parciální - částečnou a úplnou - kompletní.
Při kompletní remisi dochází k vymizení příznaků onemocnění a onemocnění nelze dostupnými diagnostickými metodami nalézt. Dlouhodobá komplexní remise znamená vyléčení nemocného.
Parciální, částečná remise. Při ní dochází k vymizení příznaků onemocnění, nebo k jejich výraznému ústupu. Současně však jsme schopni detekovat například postižení lymfatických uzlin nebo drobné vzdálené metastázy.
Relaps onemocnění, recidiva. Někdy je také používán termín rekurence onemocnění, česky návrat onemocnění. Termínem ,,relaps” se v medicíně označuje návrat aktivity onemocnění. Jde o návrat nemoci, která již nebyla po léčbě prokazatelná. Může se jednat například o lokální recidivu nádoru odstraněného při operaci, vznik vzdálených ložisek (metastáz) apod.
 
Adjuvantní léčba: jde o doplňkovou léčbu po odstranění nádoru. Nesmí tedy být přítomna klinická choroba. Cílem adjuvantní léčby je eradikace nedetekovatelných mikrometastáz (tedy subklinické choroby) a tím zlepšení dlouhodobých výsledků léčby. Adjuvantní léčba je indikována u nádorů, kde na základě znalostí jejich biologie a klinického průběhu onemocnění předpokládáme, že v okamžiku odstranění primárního nádoru jsou v těle nemocného mikrometastázy. Mikrometastázy nejsme schopni odhalit současnými diagnostickými metodami, mohou se však stát zdrojem relapsu onemocnění. Cílem adjuvantní léčby je zabránit relapsu onemocnění. Adjuvantní léčba může tyto mikrometastázy zničit. Je však spojena s určitým zhoršením kvality života.
 
Neoadjuvantní léčba: Cílem je zmenšení chirurgicky neodstranitelného nádoru tak, aby se stal odstranitelným. Příkladem je neadjuvantní chemoradioterapie u pokročilých nádorů konečníku. Druhou možností, kdy je využívána neadjuvantní léčba je zmenšení původního nádoru tak, aby nebylo nutné provést rozsáhlý znetvořující výkon. Příkladem může být neadjuvantní léčba karcinomu prsu, kdy následně je místo odstranění prsu provedena pouze částečná excize. Neoadjuvantní léčba je komplexní postup, který obvykle spočívá v kombinaci radioterapie a chemoterapie.
 
Obecně se liší metody léčby solidních nádorů a metody léčby hematoonkologických onemocnění.