Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

9.10 Úkoly sestry při podávání chemoterapie parenterální cestou

9.10 Úkoly sestry při podávání chemoterapie parenterální cestou
 
 
Patří sem především ochrana personálu samotného. Tzn. práce v rukavicích s ústní maskou. Při případném rozpojení systému je potřeba dekontaminovat okolí a minimálně si vyměnit pracovní oděv. S veškerým materiálem, který byl použit při aplikaci cytostatik, nakládáme jako s nebezpečným odpadem.
Z hlediska ochrany pacienta je důležité znát příznaky katétrové sepse, aplikační systém ošetřovat tak, aby nedošlo k paravazaci, pečlivě zavádět intravenózní kanyly do periferních žil, a před vlastní aplikací cytostatikem se přesvědčit, zda nedošlo k paravazaci. V případě vzniku paravazátu uvědomit lékaře a postupovat podle pokynů lékaře.
Většina cytostatik je aplikována v ambulantním režimu na onkologickém stacionáři. Sestra je zde pracovníkem, který přichází opakovaně do styku s pacientem a obvykle s ním komunikuje jako první. Tudíž musí vnímat změny jeho zdravotního stavu, případně na ně včas reagovat. Ambulantní provoz probíhá fakticky ve zrychlené verzi. Pacient má být sice správně informován od ošetřujícího lékaře, s řadou dotazů se však obvykle obrací až po ukončení lékařského vyšetření během podání lékařských preparátů.
Sestra tráví při ambulantním podávání cytostatik s pacientem podstatně více času než lékař. Měla by znát základní příznaky, které svědčí pro komplikace způsobené toxicitou cytostatik i příznaky, které souvisejí s případnými chybami během aplikace preparátu.
Mezi základy znalostí sestry patří tedy znát rizika, která souvisejí s aplikací cytostatik, zásady při zacházení s cytostatiky a nežádoucí účinky chemoterapie.
Sestra má dodržovat veškerá bezpečnostní opatření při aplikaci cytostatik: Mezi její dovednosti patří podávání cytostatika do centrálního katétru nebo portu, sledovat stav během podávání cytostatika. Měla by umět řešit případně havarijní situace (extravazáty, rozpojení sytému a únik cytostatických léků).
Před vlastním podání cytostatik je třeba identifikovat pacienta i preparát, který je předáván z lékárny.
Musí umět pečovat o veškeré venózní přístupy, měla by informovat pacienta o komplikacích spojených s možným podáváním léku, především paravazace, a podle typu podané chemoterapie by měla nemocného informovat i o možných pozdních vedlejších účincích a komplikacích.