Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

9.5 Způsoby aplikace cytostatik

9.5 Způsoby aplikace cytostatik
 
 
Některé preparáty lze podávat perorálně, naprostá většina cytostatik však musí být aplikována parenterálně, a to konkrétně intravenózně. V indikovaných případech se u některých onemocnění provádí aplikace cytostatik do tělesných dutin, a to do dutiny břišní a do dutiny pohrudniční.
Jde však o postupy, které se v běžné praxi onkologických dispenzářů nepoužívají. Základním přístupem je tedy intravenózní podání cytostatik.
Podání do periferní žíly volíme u těch preparátů, kde se předpokládá krátkodobé ambulantní podávání nejčastěji v rámci neoadjuvantní nebo adjuvantní léčby.
Problematické je ovšem podávání do periferní žíly u těch nemocných, kde předpokládáme dlouhodobou léčbu. Řada cytostatik dráždí cévní endotel tak, že posléze dochází ke vzniku tromboflebitid, které jsou pro pacienta bolestivé. Navíc ztrácíme žílu jako aplikační cestu. Proto se uchylujeme k podání do velkých žil. Jako standardní přístupy se volí podklíčková žíla a jugulární žíla. Stehenní žíla vzhledem k relativně vysokému riziku vzniku flebotrombózy a následné embolizace není jako přístup doporučována.
 
Kanylace centrálních žil: Žíla se kanyluje tak, že v lokální anestezii provádíme nejprve punkci silnou jehlou, přes ní zavádíme ohebný vodič a po vodiči se nakonec zavede nakonec kanyla. Hovoříme o tzv. Seldingerově technice. Méně časté je zavedení katétru s použitím tzv. flexily. V současné době se v praxi prosazují nové techniky. Jednak takzvaná tunelizace, kdy je katetr do místa zavedení do žíly veden podkožním tunelem. Tento postup má zabránit vzniku a šíření infekce z místa vpichu a dislokaci katetru. Druhou novou technikou jsou PICC katetry. Jde o tenký a dlouhý centrální žilní katetr, který je zaváděn ze vpichu na periferii (například z kubitální jamky).
Zavedené centrální žilní katétry se dají používat obvykle po dobu nepřesahující šest týdnů. Tam, kde plánujeme skutečně dlouhodobou léčbu, jsou používány tzv. venózní porty.
 
Port je plochá komůrka vyrobená z nedráždivých materiálů (některé plasty, speciální keramika, titan), na spodině je opatřen fixační základnou, zatímco směrem ke kůži je komůrka opatřena silnou membránou, nejčastěji ze silikonu. Z komůrky je vyveden nástavec, na který napojujeme centrální žilní katétr, zavedený obvykle přes podklíčkovou žílu. Při vlastní aplikaci se provádí nejprve katetrizace podklíčkové žíly, je-li úspěšná, zavádí se chirurgicky port do podkoží a fixuje se pevně stehy k fascii (např. prsního svalu). Jednoduchou cestou chirurg připraví tunel, kterým protahuje zavedený katétr k portu a celý systém spojuje. Poté je uzavřena kožní incize. Po zhojení, kdy máme k dispozici uzavřený systém, který je umístěn v podkoží a je zaveden do centrální žíly, můžeme relativně pohodlně dlouhodobě aplikovat cytostatika touto cestou.
Jednoznačnou výhodou portu je možnost dlouhodobé (několik měsíců i déle) aplikace léků a snížení rizika infekce. Práce s porty ovšem vyžaduje speciální zaškolení personálu. Důležité je používat upravené jehly tak, aby nedošlo k poškození membrány přední strany komůrky portu.