Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

5.4.3 Léčba

5.4.3 Léčba 
 
 
Chirurgická léčba
Je v současné době jediná možnost, jak dosáhnout úspěchu v léčbě karcinomu pankreatu. Úspěch lze však očekávat jen v případě skutečně radikálního odstranění nádoru. Vzhledem k biologickým vlastnostem nádoru a anatomickým poměrům v okolí pankreatu je radikální resekce u klinicky manifestního nádoru spíše teoretická.
 
Radikální chirurgické výkony
Pro nádory lokalizované v hlavě pankreatu, procesus unciatus (ale i distálního choledochu a Vaterské papily) je to proximalní (pravostranná) duodenopankreatektomie se standardní lymfadenektomií. Pro nádory v oblasti těla a kaudy pankreatu je indikována levostranná pankreatektomie se splenektomií a lymfadenektomií.
Paliativní chirurgické výkony: Mají za cíl řešit především obstrukční ikterus, obstrukci duodena a případně konzervativně neztišitelnou bolest.
V současné době lze většinu těchto požadavků dosáhnout i nechirurgickými postupy - endoskopie, invazivní radiologie.  
Biliodigestivní spojky – mají za úkol vyřešit obstrukci žlučových cest. Nejčastěji se zakládá hepatikojejunoanastomóza. Méně často se provádí choledochoduodenanastomóza.
Gastroenteroanastomóza - je indikována při obstrukci duodena způsobující poruchu evakuace žaludku.
Torakoskopická splanchnektomie - zůstala jako prakticky jediná chirurgická metoda při léčbě neztišitelných bolestí. Ostatní výkony byly nahrazeny nechirurgickými postupy.
 
Chemoterapie
Přes veškeré pokroky ve vývoji nových preparátů včetně biologické léčby zatím nepřináší prokazatelné výsledky ve smyslu prodloužení života nemocných.
 
Radioterapie
Její přínos je zatím minimální. Širšího uplatnění zatím nedoznala ani velmi nákladná peroperační radioterapie. Paliativní radioterapie může mít analgetický efekt.
 
Endoskopická paliativní léčba a metody invazivní radiologie
Těmito postupy se daří u pokročilých nádorů vyřešit především obstrukci žlučových cest a dvanáctníku. Výhodou je oproti otevřeným chirurgickým postupům, které byly zmíněny výše podstatně menší zátěž nemocného. Standardně jsou zaváděny stenty do žlučových cest, méně často duodenální stenty.